August 14, 2012

100 vjet Pavarsi e Shqiperise


Asht në hekë Sali Berisha


Moj Shqipni, shqipja Evropit
Nuk po mundesh me flutrue
Njiqind vite ke çue dam
Zotat ty t’paskan harrue! 

M’dhimbesh n’kyt njiqindvjetor
E përvuejtun, e përçarë,
Por nuk kam kurgja në dor’
Kangës vajit, ja kam marrë!

Moj Shqipni të ka myt hasmi
Të ka ndry, të ka pushtue,
Moj e pasun, mbete e vorfën
Djelmt e tu të kan vorfnue!

Zoj e randë, të shiti shkjau
S’del kërkush me e ndalue,
Kamb mbi kamb, e n‘kry të votrës
Asht’ krenor qy t’ka tradhtue!

Thyn rekorde kur ban notin
Thyn rekorde tuj ngjit malin,
Ky kalors, ka kalërue
Të tanë jets, veç magjarin!!

Asht i zoti në të tana,
Asht doktor e profesor
Penicilin nuk ban ma nana
Kaq kangtar, kaq orator.


Ban humor, në mortin tand,
Veç instiktin e njeh bisha,
Darsëm kem me pas të tan
Asht në hekë Sali Berisha!


*   *   *   
24 comments :

 1. E VËRTETA DJEG
  E VËRTETA ËSHTË E HIDHUR
  E VËRTETA TË SHËRON!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nuk del e verteta me keta ne pushtet, ajo vec futet thelle e ma thelle aty ku se gjen dot kush qi don drejtsi.

   Delete
  2. E bukur dhe e goditur kjarte.

   Delete
  3. Shume e goditur,po duhet goditur maskarai se na ka marre fytyren te gjitheve!

   Delete
 2. Ncuq ncuq, kur e ke lekuren sholle nuk pyet nga e verteta :-(

  ReplyDelete
 3. SA ME SHPEJT AMIN O ZOT!!

  ReplyDelete
 4. Te lumte pena per kete vjershe, Ali Alllani i koheve te sotme qenke,e ai do ta kishte zili
  te pershendes tung.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Faleminderit NEEMTEPO(V KM-LP)
   I madhi Ali Sallani asht shum nalt e nuk po muj dot kurr me u krahasue e me!
   Te pershendes
   T.V.

   Delete
 5. Ali Asllani o njerez as Alllani as Sallani

  ReplyDelete
 6. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 7. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 8. I just couldn't go away your site before suggesting that I actually loved the usual info a person supply in your visitors? Is going to be again steadily in order to check out new posts

  Also visit my web page - nfl jerseys cheap

  ReplyDelete
 9. Wow, this paragraph is good, my younger sister is analyzing these kinds
  of things, thus I am going to tell her.

  Also visit my page tnt maroc live Gratuit

  ReplyDelete
 10. Its such as you read my thoughts! You appear to understand so much approximately this, like you wrote
  the guide in it or something. I feel that you simply can do with some %
  to drive the message house a bit, but instead of that, that is great blog.
  A great read. I will certainly be back.

  Here is my weblog ... slendertone system

  ReplyDelete
 11. Incredible! This blog looks exactly like my old one!

  It's on a entirely different subject but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!

  Feel free to surf to my blog post: wiki.insidebci.com

  ReplyDelete
 12. Hello, just wanted to tell you, I enjoyed this blog
  post. It was funny. Keep on posting!

  Check out my web blog :: wiki.nmepodium.nl

  ReplyDelete
 13. Good day! I just want to offer you a huge thumbs up for the great information you have here on this post.
  I'll be returning to your site for more soon.

  my blog post :: prada glasses frames 2012

  ReplyDelete
 14. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 15. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 16. Shkenca bashkëkohore ka konstatuar se rrënjët e forta të maleve të zhytura në materien e shtresës nën koren e Tokës lëkunden sikurse anijet, gjegjësisht notojnë në atë masë elastike ngjashëm sikurse anijet që lundrojnë në dete. Kjo na ndihmon që ta kuptojmë më mirë tekstin e Kuranit:“kurse malet i bëri të patundshme…


  http://muslimani.net/kurani-dhe-shkenca-shembulli-i-kuranit-lidhur-me-malet.html

  http://muslimani.net/jeta-e-te-derguarit-a-s-para-pejgamberise

  http://muslimani.net/ebu-derda-e-ka-keshilluar-gruan-e-tij-duke-thene.html

  http://muslimani.net/

  ReplyDelete
 17. Pretty! This was an incredibly wonderful post. Thanks for providing these details.


  Here is my blog - search engine optimization san diego

  ReplyDelete

Eng - - - Comments that are offensive, discriminatory against race, nationality, gender, religion and/or expressed in any other unlawful grounds are strictly prohibited! Thank you!
Alb - - - Ndalohen komentet me fjalë fyese, si dhe komentet që nxitin diskriminimin e përhapjen e urrejtjes mbi baza nacionale, racore, fetare dhe mbi çfarëdo baze tjetër antiligjore. Ju faleminderit!