August 10, 2013

A e gjeni dot ...

ku mbaron Gjermania 
dhe ku fillon 
Shqipëria ?Nga gomarllëqet e kryeministrit Berisha: 
-  "Shqipëria dhe Gjermania janë vendet me ekonominë më të fortë në Europë!
-  Jemi vendi i katërt në botë për MIRËQENIE. Nuk jam euforik!!"Fotot janë realizuar nga “ImazheShqip”,në Qershor 2013, në Tiranë - Frankfurt - Mynih. Botohen për herë të parë.
Shikoni me kujdes guroret!August 7, 2013

Ndal

PlehraveBerisha miraton importin e 2600 ton plehrave nga Greqia dhe Italia, por në mbledhje flet për universitetetNë mbledhjen e radhës të qeverisë në largim është miratuar vendimi për importimin e 2600 ton mbeturinave nga Greqia dhe nga Italia.

Kështu, në vendimin e parë thuhet se shoqëria “Plastika- Albania” autorizohet për importin e 600 ton të mbetjeve të polietilenit nga Greqia.

Kurse në vendimin e dytë thuhet se autorizohet shoqëria VALE Recycling për të importuar 2 mijë ton mbetje të gizës, bakrit, aluminit, zinkut e plumbit, për qëllime riciklimi. Mbetjet do importohen të gjitha nga Italia.

Por ndërsa miratoi këto vendime të rrezikshme për shëndetin e shqiptarëve, Berisha në mbledhjen e qeverisë foli për një ligj të TVSH-së, taksës themelore në vend. Berisha tha se po e miraton këtë vendim, ndërsa e di se qeveria e re mund ta rrëzojë.

Po ashtu, Berisha tha se do të kundërshtojë me çdo mjet ligjor e demokratik platformën e qeverisë së re për të kufizuar pranimet në universitet.

“Ne do të bëjmë gjithçka që të rinjtë shqiptarë të kenë të drejtë të ulen në bankat e universiteteve. Natyrisht çdo qeveri ka të drejtë të marrë vendimet që do dhe të përballet me pasojat e tyre. Ka probleme shumë serioze në përballjen e dy alternativave, por alternativa e “Dyerve të Hapura” është alternativa për të cilën Shqipëri ka bërë një arritje historike, të qytetarëve shqiptarë, arritje, e cila bëri të mundur që fëmijët e tyre të ulen në bankat e universiteteve sipas dëshirës së tyre në përputhje me performancën,” tha Berisha./ep

August 6, 2013

Dhiar,

Mos i fut hundët e tua të qelbura 
te FlamurtariShënime nga ditari i Doktorit: 
Nderim për Lefterinë dhe Flamurtarin

Miq të mi, sot është një ditë e zezë për shqiptarët. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, nën dhunën e bandave të mafies, drogës dhe prostitucionit, u detyrua të shpallë një rezultat fallco të zgjedhjeve, për të cilin janë dëshmitarë miliona shqiptarë. Më telefonoi qysh herët në mëngjes Lefteria dhe qante në telefon. Nuk më bën dora, thoshte, ta firmos, më ndihmo të lutem si t’ia bëj. Si mund ta firmos unë që PD ka 185 mijë vota më pak se PS. Ky është skandal, këto nuk janë zgjedhje, këto janë krim ndaj demokracisë.
E qetësova Lefterinë dhe e përgëzova që ka qëndrue si burrneshë ndaj presioneve të bandave të mafies, drogës dhe prostitucionit. I thashë ke qëndrue si heroinë, si Shkurte Pal Vata, si Cuca e Maleve, si gjithë gratë heroina të Malësisë…
-Ne nuk kemi humbur, i thashë. Tani jemi më të fortë. Tani do bëjmë 18 orë opozitë në ditë, dhe do fitojmë.
-Shumë vështirë Doktor, më thoshte duke qarë me dënese, shumë vështirë. Kushedi kush do vijë në vendin tim, vështirë se fitojmë më.
E sigurova që do fitojmë.

-Nuk vdes pa fitue dhe njëherë, i thashë. I dhashë leje ta firmoste rezultatin. Nuk kemi ç’t’i bëjmë, i thashë. Beteja me mafien është betejë afatgjatë. Fola dhe me fëmijët dhe gruan dhe ata më thanë firmose.
Pjesa tjetër e ditës kaloi pa ndonjë ngjarje. Luli kërkoi disa herë të më takonte, po kisha një lloj bezdie. Më tha Zeni se i kishte thënë Qukapit, që babi i Zenit tani nuk duhet të bëjë shumë deklarata politike se po më nxjerr bojën. I kish thënë të bëjë deklarata për muzikën, artin, sportin, gjëra rozë… Me thanë të drejtën s’më erdhi mirë, por s’kisha ça me ba. E gëlltita se e di që është i papjekur për këto punë dhe ndikohet shumë nga të huajt. Ka filluar rri dhe me Genc Pollon shumë dhe kjo është shenjë se do ndikohet dhe më shumë prej tyre.
Lajmi që donte të me jepte ishte se e kishte uruar Orbani i Hungarisë dhe i kish rekomanduar të spastronte partinë nga agjentët dhe kundërshtarët, që mund të jenë spiunë të BE dhe SHBA. E kisha bezdi ta dëgjoja. Sidoqoftë më ngeli gozhdë në tru ajo që kish thënë se unë tani duhet të merrem me deklarata për sport, muzikë, dhe jetë rozë.
U detyrova të ulem të shkruaj një reagim për sportin. Është fjala për Flamurtarin. Dëgjova që duan të shesin ekipin tek dyshja Rama- Kokëdhima. Pyeta Visarin si ministër sportesh çfarë problemi ka Flamurtari.
-Të them të drejtën Doktor, më tha, ne flamurin e kemi në një shtizë këtu tek ministria, nuk e mban ndonjë flamurtar në dorë. Po qe se është rregull, vëmë një flamurtar.
Visari i shkretë si unë nuk merr vesh nga sporti. I thashë që e kisha fjalën për Flamurtarin e Vlorës.
-Aha, e kuptova, më tha. Me sa di unë, atë Flamurtarin e ka bë Kristaq Rama si skulptor dhe kam lexuar diku që e ka lavdëruar dhe Enver Hoxha. Po deshe, e prishim.
Prapë s’u kuptua dot. M’u desh t’ia them gjatë dhe qartë se bëhet fjalë për ekipin e futbollit të Vlorës, që po e rrënon dyshja Rama- Kokëdhima. U mendua pak dhe më tha:

-Po deshe, flas unë me Koçon se e njoh.
Ja mbylla telefonin se ishte e bezdisshme. Mirë që më kanë vënë të shkruaj deklarata për sport, por as nuk bashkëpunojnë me mua për këtë.
E mora Kollozin dhe e pyeta se ç’po ndodhte me Flamurtarin.
-Koço do të bëjë pallate tek stadiumi, më tha.

Kollozi është i vetmi njeri që më kupton në Vlorë dhe e di se çfarë dua të them. E përgëzova. Jam shumë i çuditur si nuk e votojnë kurrë në Vlorë këtë njeri, por një nga arsyet me siguri është mbiemri. Vlonjatët janë shumë xhelozë.
E postova komentin në Facebook dhe vërshuan komentet. Ishin të papara. Më i forti prej tyre ishte një vlonjat që shkruante: O Sali, ti e provove Flamurtarin më 23 qershor. Të la me 3 deputetë, duke luajtur me ekip rezervë. Nuk ka rëndësi ça thoshte për mue, por rëndësi ka që Edi Rama e Koço Kokëdhima quhen ekip rezervë për Vlorën. Vlora nuk i pranon si lojtarë të ekipit të parë. Ndaj ata e urrejnë Flamurtarin dhe tani: Përpara drejt stadiumit!

http://www.gazetatema.net/web/2013/08/06/shenime-nga-ditari-i-doktorit-nderim-per-lefterine-dhe-flamurtarin/