April 1, 2016

Apple sot mbush 40 vjeç, ja sesi u krijua njëra ndër kompanitë më të mëdha në botë/Video


40 vjet më parë, më 1 Prill 1976, Apple, nuk ishte gjë tjetër veçse dy të rinj në një garazh të Kalifornisë. Sot, Apple është kompania më e vlefshme në botë, me një vlerë prej 700 miliardë dollarësh. Ndikimi që do të kishin themeluesit e kompanisë në atë kohë ishte i paimagjinueshëm.

Apple - 40 vjet ne 40 sekonda

Steve Jobs, Steve Wozniak dhe Ronald Wayne, më 1 prill 1976, themeluan në një garazh, Apple Computers, një kompani e vogël që në 4 dekada do të bëhej kompania më e madhe në botë për vlerën e tregut.

Kjo kompani sot ka më shumë se 480 dyqane në 18 shtete të ndryshme në mbarë botën. Kompania zbuloi gjithashtu së fundmi se më shumë se 1 miliard pajisje aktive Apple përdoren aktualisht në të gjithë botën. Shefi ekzekutiv aktual i Apple-it, Tim Cook, e përshkroi këtë shifër si “të paimagjinueshme”, duke shtuar se ajo tregon se sa ndikim ka Apple tek njerëzit në të gjithë botën.

Apple arriti të revolucionojë botën e kompjuterëve, ndryshoi mënyrën se si dëgjojmë muzikë, përdorim telefonin apo lexojmë lajmet, krijoi tendencë me moton “Think Different” (Mendo ndryshe). Kompania ka krijuar një video për të përkujtuar 4 dekada ide, inovacion dhe kulturë.
*    *    *


Vizita e Hans-Dietrich Genscher, Izet Haxhia reagon ndaj Rulit: Mos mashtro!

German Minister of Foreign Affairs Hans-Dietrich Genscher together with the President of Albania Salo Berisha at the dedication of the Genscher plaza, April 23, 1992, Elbasan, Albania.


GettyImages - April 23, 1992| Credit: Thomas Imo

*   *   *

Izet Haxhia ka reaguar pas deklaratës së Genc Rulit lidhur me “rrëzimin e avionit”, duke e quajtur Rulin mashtrues. Haxhia thotë se Ruli bën shtrembërim të datave dhe fakteve.


Komenti i plotë:
Hopa na doli dhe miu Ruli në përgënjeshtrimin e radhës. Pa daljen e tij, mozaiku i mashtruesve nuk mund të ishte i plote. Nuk doja t’ju ktheja përgjigje në një ditë si sot, pasi kjo ditë është simboli i yt dhe tufës tuaj të mashtruesve e hajdutëve, që nën drejtimin e Kryemashtruesit, keni 25 vjet që mashtroni e vidhni pa ju skuqur fytyra juaj e krimit.

Mirë që gënjeni e mashtroni, por të paktën mos bini ndesh me njëri-tjetrin me faktet kokëforta, në rrenat tuaja. Thua në përgënjeshtrimin tënd që u nisëm nga Roma me këmbënguljen time, sepse duhej të ishim në atdhe sepse pritej të vinte Gensheri në vizitën e tij të parë historike në Shqipëri. O mi halesh, ti ke qenë edhe në kohë të komunizmit një funksionar i regjimit në një post që u jepej vetëm të besuarve dhe spiunëve të regjimit (drejtor i agro-eksportit) mesa më kujtohet dhe duhet ta dish se Gensheri ka ardhur për vizitën e parë në vitin 1987 në vendin tonë. E dyta dhe gënjeshtra më e madhe është ajo që do prisnim Gensherin për vizitë prandaj këmbëngula dhe i bie që Gensheri të ketë ardhur për vizitë pas kthimit tuaj, pra pas 11 majit 92.

Unë po të them që Gensheri ka ardhur për vizitë të dytë në vendin tonë më 22prill 1992, ku ka shkuar edhe në Elbasan ku një sheshi ju dha emri i tij. E mbaj mend mirë këtë vizitë se ka qenë hera e parë që kam veshur një kostum ngjyrë tulle dhe më ka ndodhur një incident për të qeshur .

Kur po zbrisja nga benzi i blinduar i marshallit ku ishte edhe mysafiri i nderuar gjerman,duke u munduar të imitoja shoqëruesit e Gensherit që hipnin e zbrisnin nga makinat kur ato ishin në ecje, thashë ta provoja edhe unë. Por duke zbritur më ngeli xhepi në formë pllake i xhaketës në derën e benzit dhe ashtu me një xhep në xhaketë vazhdova detyrën time.

Ky detaj më bëri të kujtoj se vizita e parë e Gensherit është bërë në prill edhe para vizitës së parë të marshallit, Bruksel, Strasburg, Paris dhe Romë aty ku unë bleva kostumin e famshëm që veshi edhe Fideli. E bleva me lekët e dietave të udhëtimit tonë të parë me ndihmën e një punonjësi të Ambasadës tonë në Itali që iu lut italianit gjysmë ore për të ulur çmimin sepse kisha vetëm njëqind dollarë nga dietat dhe kostumi kushtonte treqind dollarë.

Desha të them dy llafe për ty o turi mi. Nëqoftë se në historinë njëqind vjeçare të shtetit tonë ka patur shumë zyrtarë të korruptuar e hajdutë, ti o Genc je ministri dhe zyrtari më i korruptuar e hajdut që kemi pasur. O njeri pa pikë karakteri, a të kujtohet si shite kunatin tënd Gramozin për një post pas bisedës me marshallin ku të tha: Ti Genc ke orbitën tënde dhe nuk duhet të ecësh në orbitën e Gramozit sepse unë do të jap një post të rëndësishëm. Bisedë e bërë në prani edhe të Selamit. Ti je aq i ulët, sa për t’i bërë qejfin marshallit, sikur ishe ti që insistove të niseshit dhe të uleshit në një pistë pa drita ...

Çfarë akti heroik paske bërë o trim i madh. Po të pyes a e takove Gensherin? O njeri i përdorur…harrove kur të akuzuan për spiun të Sigurimit në Këshillin Kombëtar të PD-së…Vetë marshalli ngaqë dole kundër rizgjedhjes së tij ne mandatin e dyte te sundimit, kur vendit po i dilte flaka. Po çfarë rëndësie ka për ty burrëria dhe e vërteta?! Ti për atdhe, Zot e për moral e fe ke lekun e vjedhur këtij vendi e populli…Po vazhdo të bësh qejf përderisa në këtë vend sundon krimi ku vjedhja quhet zotësi, krimi quhet forcë e pushtet, ku mashtrimi dhe gënjeshtra quhen virtyt, aty ku morali është i huaj ku e vërteta quhet herezi dhe ai që e thotë kryqëzohet e bëhet lanet ashtu siç po mundoheni të bëni ndaj meje ti me shpurën e neveritshme të mashtruesve, hajdutëve, spiunëve dhe minjëve të haleve që dirigjohen nga Kryehalja e Shqipërisë.*    *    *