December 2, 2015

Elseid Hysaj s’ka dhënë asnjë intervistë: Napoli përgënjeshtron mediat!


Ditën e djeshme gazeta “Panorama Sport” kishte publikuar një intervistë me mbrojtësin Hysaj ku i referohej ndeshjes së luajtur ditën e hënë Napoli-Inter.

Në këtë intervistë ndër të tjerash, duke ju referuar fitores së Napolit Hysaj citohet të ketë thënë se fitoi derbin e Ballkanit duke ju referuar faktit se në fushë ishin shumë lojtar nga ballkani.


"Intervista" e Panorama Sport  


Klubi i Napolit ka reaguar në lidhje me një intervistë të botuar sot në gazetën “Panorama Sport” të mbrojtësit Elseid Hysaj.

Në faqen e tij zyrtare, klubi italian thotë se mbrojtësi nuk ka dhënë asnjë intervistë dhe se ato që janë vënë në gojë të Hysajt janë të gënjeshtra dhe të pabaza.

“Në lidhje me disa deklarata të vëna në gojë të Elseid Hysaj dhe të publikuara në gazetën “Panorama sport”, Napoli dhe mbrojtësi ynë përgënjeshtrojnë kategorikisht që të jetë dhënë ndonjë intervistë e tillë. Për më shumë, ato që janë vënë në gojë të Hysajt janë të gënjeshtra dhe të pabaza”, thuhet në reagimin e klubit të Napolit.

Përgënjeshtrimi i SSC Napoli*    *    *


December 1, 2015

Shikari, Shakira: Tifozët e Stoke City lodhen me Shaqirin, fillojnë ta tallin(Foto)


Xherdan Shaqiri nuk po gjen qetësinë në futboll.

Xherdan Shaqiri u largua nga Basel-i për tek Bayern-i në Gjermani me bujë të madhe. Për lojtarin i cili luan me kombëtaren e Zvicrës, u fol se do të kishte një të ardhme të ndritur te gjermanët.

Shaqiri nisi me sukses te Bayern ku arriti të fitonte të gjithë trofetë e mundshëm, por me ardhjen e Guardiolas ai humbi vendin e tij në skuadër dhe u detyrua të largohej.

Më pas Shaqiri u transferua në Itali te Interi, por edhe aty nuk e bindi trajnerin Mancini dhe përfundoi sërish në merkato, duke u transferuar në Stoke City në Premierligë.

Ai është aktivizuar në 11 takime këtë edicion, por ende nuk ka ardhur të gjejë goli i parë me bluzën e re dhe për tifozët e këtij ekipi ai po shihet gjithnjë e më shumë si një blerje e dështuar.

Tifozët e Stoke kanë publikuar disa foto të modifikuara me fytyrën e lojtarit, ku ai së bashku me trajnerin e ekipit është modifikuar dhe në vendin e tij është vendosur këngëtarja kolumbiane, Shakira.

Por ata nuk janë mjaftuar me kaq, pasi kanë publikuat edhe disa foto të tjera ku tallen me 24-vjeçarin, karriera e të cilit po shkon në rënie.
*    *    *

On Target


Sali Berisha - On Target

November 30, 2015

Albin Kurti, letër nga burgu: Politika sovranizuese e betejës opozitare


Plani i Ahtisaarit ishte qartazi i keq për Kosovën dhe jo mjaftueshëm i mire për Serbinë. Serbia e pranon Planin e Ahtisarit si dysheme a themel të Kosovës por jo edhe si tavan a kulm të tij. Ajo e do Kosovën shtet të hapur për Serbinë, shtet që i ulet vazhdimisht tavani në drejtim të dyshemesë apo që mbetet i pambrojtur sepse pa kulm. ‘Zajednica’ është faza e ardhshme dhe vendimtare e shtetrrënimit të Kosovës. Dialogu që u zhvillua në vitet 2011 deri në 2014 me Serbinë, u vazhdua njësoj edhe në vitin 2015– dialog sipas kushteve të Serbisë: të diskutohet për çështje të brendshme të Kosovës, pa u konsideruar Serbia si borxhli ndaj Kosovës dhe shqiptarëve.

‘Zajendica’ është pasojë e natyrshme e kësaj qasjeje të qeverisë së Kosovës. Cila është vlera e pavarësimit të Kosovës nëse bosnjëzimi e pason atë? Kjo qeveri gjithsesi duhet ndalur. Normalizimi i marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë është veçse përshtatje dhe lejim. Përshtatje e Kosovës me Serbinë brenda saj dhe shtirje se kjo për të dyjat, edhe për Kosovën edhe për Serbinë, do të thotë përshtatje me Bashkimin Evropian. Pra, Kosova po përshtatet me strukturat shtetërore paralele të Serbisë, me ndarjen në lumin Ibër në Mitrovicë, me qëndrimin e Serbisë se serbët në Kosovë s’mund të jenëa snjëherë pakicë kombëtare etj.

Normalizimi si përshtatje nuk është ndryshim i gjendjes, por ndryshim i qëndrimit tonë karshi gjendjes. Normalizimi nuk e bashkon Mitrovicën por na ndryshon neve karshi ndarjes atje. Bashkimi Evropian njëmend na e ka konfirmuar perspektivën evropiane qysh në Samitin e Selanikut të vitit 2003. Mirëpo, premtimet e Brukselit për Ballkanin perëndimor ne nuk duhet t’i marrim më seriozisht sesa vetë ata.BE-ja ka hallet e veta të cilat sa vie rriten e shtohen. Për integrim dhe anëtarësim në BE, Serbia varet shumë nga Kosova. Ne mund ta lëmë tash Serbinë jashtë BE-së, ndërkaq më vonë, kur të hyjë ajo në BE para nesh, pikërisht Serbia do ta lë Kosovën jashtë. Siç thotë njëmik imi arkitekt, as çlirimi i Kosovë se as shpallja e pavarësisë së saj nuk na kanë pajisur me të drejtën per të planifikuar.

Kosova vazhdon vetëm të zbatojë urdhëra të huaj të cilat ne i marrim si obligime që të mos i marrim si kërcënime. Planifikimi të bën subjekt politik e shtet sovran, që ka vizion për popullin e për shtetin, për shoqërinë e për ekonominë, për rininë e për dekadat që vijnë. Në vazhdimësi na thuhet se jemi të dobët e të brishtë si shtet prandaj kemi Quintin, Zhbogarin, KFOR-in dhe EULEX-in, ndërkohë që edhe me të gjithë këta ne nuk poforcohemi, por vetëm sa po vulosemi në pafuqinë tonë që po përjetësohet. Faktorët ndërkombëtarë në Kosovë e rreth Kosovës e preferojnë stabilitetin në Kosovë kundrejt drejtësisë, demokracisë dhe zhvillimit. Drejtësinë, demokracinë dhe zhvillimin ata jo vetëm që i shohin si ndërmarrje me rrezik por, madje, edhe si ndërmarrje të rrezikshme. Dhe, për të qenë edhe më keq, ky stabilitet në Kosovë vihet në funksion të stabilitetit rajonal, gjithnjë afatshkurtër.

Pushteti në Kosovë për here insiston në rëndësinë e faktorëve dhe institucioneve ndërkombëtare, nirëpopërçështjen e ‘Zajednicës’, PresidentjaJahjaga e dërgoi atë në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës ta bëjë këtë te Komisioni i Venedikut. Mirëpo,është e qartësi drita e diellit që as Presidentja dhe as Gjykata Kushtetuese nuk e kanë me ‘Zajednicën’ e Serbisë por me opozitën e bashkuar. Madje ato edhe i janë referuar në mënyrë eksplicite ‘bllokimit në Kuvend’ në tekstet e tyre. Opozita e bashkuar është edhe opozitë edhe e bashkuar.

Përballë nuk e ka vetëm një qeveri jodemokratike por edhe një regjim që ka kapur shtetin. Betejat do të jenë të vështira, por pa ato beteja nuk ka kalitje që do të na e sjell fitoren. E drejta është në anën tonë. ‘Zajednica’ e Serbisë dhe falja e tokës Malit të Zi nuk mund të kalojnë dhe nuk do të kalojnë. Sepse nuk ka ndryshuar Serbia që tash të ndryshojmë ne dhe nuk kemi as tokë as shtet për t’u dhënë të tjerëve. Betejat në javët e muajt në vijim përcaktojnë edhe fatin e brezave të ardhshëm.

30 nëntor 2015

Albin Kurti


*    *    *John Newman “ndez” Tiranën për Natën e Bardhë, përshëndet me “shqiponjën”John Newman ka ndezur Tiranën në Natën e Bardhë duke performuar hitet e tij më të fundit.

Këngëtari 25 vjeçar pritet të qëndrojë në skenën e Sheshit Skënderbej deri në mesnatë.

I ftuar nga Bashkia e Tiranës në koncerit e Natës së Bardhë Newman përshëndet shqiptaret duke u përpjekur të bëjë shqiponjën me duar

“Love me again: “Cheating” ,“Losing sleep”, “Out of My Head” ishin disa nga këngët që artisti britanik performoi për publikun shqiptar.a

John Newman numëron katër albume muzikore në repertorin e tij dhe mbi 480 milionë klikime në kanalin zyrtar në youtube. Këngëtar, kompozitor dhe tekstshkrues i këngëve të tij dhe shumë artistëve me famë botërore. Hiti i tij “Love Me Again” u rendit i pari në “UK Singles Chart” në korrik 2013 dhe ka mbi 355 milionë klikime në Youtube.

Më herët Newman është takuar me Kryetarin e bashksië së Tiranës, Erion Veliaj, i cili i ka dhuruar të ftuarit për Natën e Bardhë, “Sahatin e Tiranës”.

Aktivitete për Natën e Bardhë, do të vijojnë deri në orët e para të mëngjesit të së hënës.


Shikoni Videon*    *    *

Gjyshja Gango: libri për fëmijë “Gjyshja pirdhte gjithë ditën...”


Libri titullohet “Gjyshja Gango” dhe duket se është mbushur me banalitete, pavarësisht se është një libër për fëmijë.

 Drejtori i “Tirana Festival”, Agron Domi ka postuar në profilin e tij, në “Facebook” një pjesë skandaloze nga teksti.

 “Pirdhte gjithë ditën gjyshja dhe s’e merrte vesh as vetë”, shkruhet ndër të tjera në libër. Ndërsa një tjetër fjali vijon “Ato pordhë nuk vinin thjesht era lakër. Vinin era lakër e kalbur”.*    *    *

Simboli i Brukselit vishet me kostumin popullor shqiptar


Manneken-Pis (djali që urinon), simboli i Brukselit, u vesh me kostumin popullor shqiptar në këtë 28 nëntor. Në një ceremoni të organizuar nga komuniteti shqiptar në Bruksel, statuja simbol e Brukselit u vesh me kostumin popullor. Sipas gojëdhënës, ndërkohë që Brukseli rrezikonte të merrkte flakë, një djalosh e fiku zjarrin me urinën e tij, pasi nuk gjeti ujë.*    *    *