October 7, 2015

Arrestimi i Ballist Morinës një ditë para ndeshjes Shqipëri – Serbi (foto dhe fakte)


Ismail Morina, i njohur me emrin Ballist Morina, pasi bën pjesë në grupin e tifozëve “Ballistat”, u ndalua pak pas mesnate në rrugën “Petro Nini Luarasi”, pranë Shkollës së Baletit, në Tiranë.

Ai ishte i shoqëruar nga 4 persona të tjerë kur dy patrulla policie i bënë shenjë të ndalojë.

Efektivët e policisë e kontrolluan dhe i gjetën në brez një pistoletë Zastava (në foto poshtë), me 6 fishekë.


Menjëherë i kanë vënë prangat atij dhe 3 personave të tjerë që e shoqëronin në makinën Range Rover me targa AA 874 KY (foto).


Patrullat e policisë ka ushtruar kontroll edhe në fuoristradën e tij ku ka gjetur një pistoletë TT me 30 fishekë. Në makinë u gjet edhe një gëzhojë që i përket njërës prej pistoletave me të cilën dyshohet të jetë qëlluar që në makinë.


Ismail Morina ka pranuar se armët janë të tijat. Në Komisariatin nr. 1 ai ka thënë  se i mbante për vetëmbrojtje pasi ndihej i rrezikuar për shkak se ai konsiderohej si personi që shkaktoi trazirat në stadiumin Partizani të Beogradit, më 14 tetor 2014.

Ai kishte me vete edhe 36 bileta për ndeshjen Shqipëri - Serbi. Burime të policisë thanë se personat që kanë emrat në këto bileta do të merren në pyetje për të dhënë sqarime.
Personat që gjendeshin me Ismail Morinën në makinë kanë thënë se nuk kishin lidhje me armët apo biletat.


Erion Bahushi , 22 vjeç lindur ne Erseke dhe banues ne Tirane; Denis Balla, 21 vjeç lindur  dhe banues ne Tirane dhe Marin Rexha, 20 vjeç, lindur dhe banues ne Tiranë janë arrestuar për moskallëzim krimi. Ata dyshohet se kanë patur dijeni që Morina kishte armë në makinë dhe nuk kanë bërë kallëzim në polici.

Arsyet se përse Range Rover-i i Morinës u ndalua, nuk dihen. Burime të policisë thanë për lapsi.al se Ismail Morina mbahej nën vëzhgim pasi dyshohej se mund të shkaktonte incidente gjatë ndeshjes Shqipëri – Serbi. Ditët e fundit Ballist Morina shkonte shpesh në Elbasan. Pak ditë më parë u fotografua në një nga lokalet pranë stadiumit “Elbasan Arena” ku nesër do të luhet ndeshja Shqipëri – Serbi (foto më poshtë).


Autoritetet thanë se ai nuk do të lejohej të hynte në stadium për të parë ndeshjen. Por Morina u kundërpërgjigj duket duke postuar një video në të cilën tregonte se kishte siguruar biletën dhe se do të ishte në stadium. Ai paralajmëroi madje se kishte një surprizë për kryeministrin serb, Aleksandër Vucic. Pas kësaj, duket se policia e ka vënë menjëherë nën vëzhgim, për të veituar ndonjë skenar tjetër të ngjashëm me atë të Beogradit.
*    *    *

Ja formacioni i Shqipërisë kundër Serbisë


Pasi është njohur në dy seancat e para stërvitore me formën e lojtarëve që ka thirrur për këto dy ndeshje, trajneri De Biazi ka projektuar skuadrën me të cilën do të përballet në sfidën deçizive dhe historike me Serbinë.


Numri një i pankinës kuqezi, ndonëse jo përfundimtare, ka një ide të përgjithshme për 11-shen që do të hedhë në fushën e blertë të “Elbasan Arena”-s.

Italiani duket se do të punojë me detajet, pasi formacionin e ka në kokë.

Nga çka u pa në stërvitje, italiani nuk ka ndër mend të bëjë ndryshime rrënjësore në raport me dy ndeshjet e fundit, me Portugalinë dhe Danimarkën.

Porta është një ekuacion i zgjidhur, e prenotuar prej kohësh nga shtatlarti Etrit Berisha, i cili mbron kuadratin e Lacios në Serinë A.

Me kthimin e Hysajt në skuadër, mbrojtja do të ketë ndryshime krahasuar me dy ndeshjet e fundit.

Mbrojtësi i Napolit do të aktivizohet në krahun e djathtë të mbrojtjes, ndërsa në të majtin pritet Agolli. Cana shumë shpejt do të njohë partnerin që do të ketë në krah.*    *    *
Ilir Boçka, Ambasadori shqiptar në Beograd refuzon notën protestë të Serbisë


Ambasadori i Shqipërisë në Beograd Ilir Boçka e ka refuzuar ftesën e MPJ-së së Serbisë për të marrë notën protestuese për incidentin me autobusin e përfaqësueses serbe.

Mediat serbe njoftojnë se ai ka refuzuar duke thënë se “asgjë nuk ka ndodhur”. Refuzimi i tij është përmendur në njoftimin e MPJ-së së Beogradit e cila akuzon diplomatin shqiptar se ka shkelur zakonet diplomatike.

Ambasadori i Shqipërisë ishte thirrur urgjentisht në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Serbisë me ç’rast, ishte njoftuar se do t’i dorëzohej nota protestuese lidhur me, siç e quajnë mediumet serbe, incidentin e rëndë dhe sulmet ndaj përfaqësuesve të kombëtares serbe në Tiranë, transmeton Koha.net.


“Përkundër faktit se bëhet fjalë për ndeshjen me rrezik të lartë, ky incident dëshmon për lëshimet serioze të shërbimeve kompetente të Republikës së Shqipërisë në organizimin e ndeshjes”, ka kumtuar MPJ e Serbisë.


*    *    *