July 20, 2013

Marc Ghali

Në pamje të parë, fotot e mëposhtme duken si një përzierje e fotos bardhezi dhe asaj me ngjyra. Por një vëzhgues i kujdesshëm konstaton se përzierja është mes dy personave që ngjajnë shumë me njëri-tjetrin.
Thonë se historia përsërit vetveten dhe pikërisht ky është principi mbi të cilin janë ndërtuar këto foto ku protagonisti është i “dyfishtë”.
Artisti Marc Ghali ka gjetur ngjashmëritë te njerëz të artit, politikanë apo edhe pjesëtarë të familjeve mbretërore.


Presidenti amerikan, Barak Obama, dhe Malkolm X, një prej avokatëve më të njohur në fushën e të drejtave të njerëzve me ngjyrë në Amerikën e viteve ’50-‘60


Leonardo di Caprio dhe Paul Newman. 
Aktori 40-vjeçar Di Caprio duket se po ecën në gjurmët e NewmanKate Midelton dhe vjehrra e saj, 
Princesha e ndjerë DianaRihana me ngjyra dhe Diana Ross bardhezi. 
Këngëtarja ka shijuar në kohën e saj të njëjtin sukses që ka Rihana sot
Alyssa Monks


Alyssa MonksPikturat e saj të bëjnë të dyshosh nëse mund t’i quash të tilla apo jo. Janë punë që qëndrojnë pikërisht në vijën e hollë që ndan pikturën nga fotografia. Dhe kjo është ajo çka 36-vjeçarja amerikane Alyssa Monks ka dëshiruar gjithmonë të bëjë: paraqitjen e trupit të njeriut në mënyrën më reale të mundshme.
Pikturat e saj janë ekspozuar në disa vende të botës dhe autorja është nderuar me disa çmime.The Masters of Nature Photography10 fotot më të bukura të natyrës

Një seri fotosh të ekspozuara në Muzeun e Historisë së Natyrës në Londër. Këto janë 10 fotot më të bukura të shkrepura në vende të ndryshme të botës. Ato paraqesin fragmente të jetë së egër në zona të ndryshme të planetit, duke u shoqëruar me një biografi të shkurtër të fotografëve, të cilët janë të gjithë fitues të çmimit “Wildlife Photographer of the Year”. Konkursi zhvillohet çdo vit që prej 1964-s.

21 Janari


Zhduket në Apel, 
padia e fëmijëve të Ziverit

Mungon dosja e dëmshpërblimit për fëmijët e Ziver Veizit, protestuesit të vrarë para Kryeministrisë më 21 janar. Pak minuta pas përfundimit të seancës gjyqësore, avokatët e dy fëmijëve, Ana dhe Klajdi Veizi, janë shprehur se ankimimi është dorëzuar në Gjykatën e Apelit, por nuk ka asnjë përgjigje se ku ka përfunduar. Madje avokatët, të pranishëm në sallën e gjyqit, prisnin që të thirreshin nga relatori i çështjes. Sipas tyre, kjo është një situatë mjaft absurde, për më tepër kur flitet për një çështje kaq delikate. Objekti i padisë së depozituar në Gjykatën e Apelit në muajin mars është kërkesa për dëm- shpërblimin e fëmijëve të të ndjerit Ziver Veizi, në shumën prej 180 milionë lekësh. Andi Kanani e Dorian Matlija, që mbrojnë çështjen e Ziver Veizit, pretendojnë se fëmijëve të protestuesit të vrarë duhet t’u jepet një shumë të hollash si dëmshpërblim, pasi tashmë nuk ka kush të kujdeset për ta. Ndërkohë, Avokati Matlija, në një prononcim për mediat pas shtyrjes së seancës ka deklaruar se mungon dosja e ankimimit të bërë nga klientët e tij. “Ankimi është dorëzuar dhe nuk e dimë se ku ka përfunduar tani. Është diçka që ndodh shumë rallë, për të mos thënë se nuk duhet të ndodhte fare, por ka ndodhur në një çështje me ndjeshmëri kaq të lartë dhe duhet të verifikojmë, pastaj të themi diçka më shumë. Është dorëzuar që në mars, brenda afatit. Do shohim mundësinë e përfshirjes së këtij ankimimi në këtë proces, që po zhvillohet në Gjykatën e Apelit dhe pastaj do të kërkojmë rikthimin e çështjes në Gjykatën e Shkallës së Parë, për arsye se ai gjykim duhet të ishte gjykuar së bashku me padinë civile. Nuk mundet se ato që ishin familjarët e viktimave të mos merrnin pjesë në këtë proces se dhe ata kanë të drejtë procedurale të bëjnë pyetje për ekspertët, për dëshmitarët dhe ta orientojnë procesin ndryshe nga se e bëri Prokuroria”, theksoi Matlija. Gardisti Agim Llupo akuzohet për vrasjen e Ziver Veizit dhe Hekuran Dedës.


Dorëheqja
Është dorëhequr nga procedimi i çështjes së 21 Janarit, gjyqtari Agron Papajani, i cili ka gjykuar më parë masën e sigurisë ndaj të pandehurit Agim Llupo. Kërkesa paraprake është bërë nga mbrojtësi i të pandehurit Ndrea Prendi, i ci- li ka pretenduar se ky gjyqtar ka qenë pjesë e trupës gjykues në procesin për masën e sigurie. Por kësaj kërkese vetë gjyqtari i është përgjigjur se në rastin e Ndrea Prendit, nuk jemi në kushtet e përcaktuara nga ligji për dorëheqje. “Masa e sigurisë për Ndrea Prendin nuk është kërkuar nga organi i akuzës, dhe nuk ka shkelje ligji. Por vetë unë dorëhiqem nga ky proces, pasi kam marrë pjesë në procedimin e masës së sigurisë ndaj të pandehurit Agim Llupo. Do t’i paraqesë shkresën time të dorëheqjes kreut të gjykatës”, është shprehur gjyqtari Agron Papajani. Për mbrojtësin Genc Gjokutaj dorëheqja duhet të jepet edhe nga gjyqtari Fatos Qato, i cili është bashkëshorti i anëtares së PS-së, Merita Qato. Në lidhje me këtë kërkesë relatori i çështjes Astrit Haxhialushi është shprehur se do të hidhet në short dhe do të gjykohet nga një trup tjetër gjykues. Seanca e radhës u vendos të mbahet në 25 korrik, në orën 10:00.

Mungojnë të pandehurit
Seanca e djeshme gjyqësore ka nisur rreth orës 9. Nga tre të pandehurit, i pranishëm ka qenë vetëm Margerit Kume, i cili deklaroi se do të mbrohej vetë në këtë seancë, në mungesë të avokatit. Ndërsa mungonin dy të pandehurit Ndrea Prendi dhe Agim Llupo, të cilët krijojnë dyshimin se mund të jenë larguar jashtë S h q i p ë r i s ë . Ndërkohë që mbrojtësi i Prendit kishte paraqitur një akt noterial, i datës 18 korrik, ku thuhet se i pandehuri kërkon që në këtë gjykim të mbrohet me prokurë nga avokat Genc Gjokutaj. Përsa i përket Agim Llupos është paraqitur njoftimi i ftuesit të gjykatës, sipas së cilit Llupo ka dijeni për datën e seancës. Madje në vendimin e deklarimit në mungesë nga gjykata, është vlerësuar si e paarsyeshme mungesa e të pandehurit Agim Llupo. Pas dorëheqjes së gjyqtarit Papajani, është vendosur ndërprerja e procedimit dhe shtyrja e seancës me datë 25 korrik. Çështja e 21 Janarit mbërriti në këtë gjykatë pas apelimit që prokuroria i bëri vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë, që shpalli të pafajshëm ish-kreun e Gardës, gjeneral Ndrea Prendin dhe ish-komandantin e njësisë speciale Agim Llupo.


July 19, 2013

Sali Berisha Facebook

19 Korrik 2013


Gazeta gjermane: Si po shkatërrohet një parajsë në Mesdhe me ndihmën e dhëndrit të Berishës

Një nga gazetat e njohura në Gjermani, Frankfurter Rundschau, ka përgatitur një reportazh për Shqipërinë, duke theksuar se një parajsë në Mesdhe po shkatërrohet nga ndërtimet pa kriter.

Gazetari Norbert Mappes- Niedik shkruan se një parajsë e paprekur në brigjet e Jonit, brenda një kohë të shkurtër ka nisur të zbatojë ato mëkate që kanë prekur Cote D’Azur dhe Costa Blanca.
Sipas gazetarit, shkatërrimi i bregdetit të Jonit po bëhet edhe me ndihmën vetëmohuese të institucioneve ndërkombëtare, siç është Banka Botërore.
“Përgjegjës për programin e Bankës Botërore është Jamarbër Malltezi, dhëndër i kryeministrit të larguar me votë, Sali Berisha. Që në vitin 2007, kur nisi bumi, biznesmeni i diskutueshëm vendosi vetë kundër angazhimeve eksplicite për të shkatërruar shtëpitë e vjetra, mesa duket pa leje,” shkruan gazetari.

Sipas tij, tanimë është vonë.
“Numri në rritje i turistëve të huaj, për të cilin gëzohet qeveria, në fakt është më shumë i përbërë nga shqiptarë besnikë dhe kosovarë. Turistët me çanta në shpinë dhe motorristët vijnë kalimthi dhe largohen të tmerruar. Kompanitë e mëdha të udhëtimeve nuk e kanë askund në axhendë këtë vend”.

Për të ilustruar tmerrin e ndërtimeve që ka përfshirë këtë zonë, ai sjell shembullin e Ndriçim Metajt, që ndërtoi një shtëpi të bukur dhe të re, por përpara i mbiu një rrokaqiell.
Më pas gazetari përshkruan vuajtjet e Ndriçimit nëpër shkallët e gjyqësorit për të kërkuar të drejtën.
Ai u ankua deri në shkallët më të larta, madje edhe tek ministri i Drejtësisë, aktualisht president, Bujar Nishani.

“Të gjithë gënjejnë,” thotë Ndriçim Metaj.

Sipas gazetarit, edhe drejtuesit vendorë mund të jenë të implikuar në korrupsion, ose nuk kanë fuqi të reagojnë.
“Lidhja me partitë është e rëndësishme, por ngjyra e partisë është njësoj: kryebashkiaku i Vlorës, Shpëtim Gjika është socialist, dhëndri i Berishës është demokrat”.
Sipas gazetarit, ndërtimet kanë pushtuar çdo skutë, madje edhe zonat moçalore.
“Ndërtohet kudo, ku dikush mund të shkojë sa më shpejt në det. Por edhe për zonat moçalore, dhëndri me përvojë i Berishës e ka gjetur zgjidhjen: ku nuk ndërtohet, turistët pasanikë italianë gjuajnë çdo gjë që fluturon ose që lëviz në tokë”.

Referuar zgjedhjeve të qershorit, gazetari shkruan se një kryengritje popullore ka shporrur qeverinë e korruptuar dhe tani qëllimi është Europa./ep
July 18, 2013

Kush ...


... Mund ta Fitojë Vallë 
Garën Fallco, 
për Karrigen Fallco, 
të Kryetarit Fallco në PëDë?


July 16, 2013

Sali Berisha Facebook

...Fletë nga Ditari

Trashëgimtari


shkëlzenërisë…


Nga Adrian Thano

Kryeredaktor i gazetës DITA

Shkëlzen,


Është hera e dytë që si familje krahasoni një gazetë me sende tualeti. Herën e parë ndodhi kur e përditshmja amerikane New York Times botoi detajet e asaj që bëtë në Gërdec. Një nga gazetat më të mira në botë, u krahasua asokohe nga babai yt me një “letër higjenike”. Tani je ti që quan gazetën DITA diçka të tillë. Interesante pse ju shkon mendja në të njëjtat krahasime. Varfëri fjalori, apo kaloni shumë kohë në hale? Unë them se është kjo e dyta; me sa duket ju hani mirë dhe dhisni shumë.

Shkëlzen,

Po të ishte për mua si person, unë nuk do doja të harxhoja asnjë sekondë të jetës sime me ju. Ndjej aq përcmim e neveri për çka jeni; aq keqardhje dhe trishtim për atë që i keni bërë këtij vendi, sa Zoti e di sa do doja, të mos ju njihja e mos dëgjoja kurrë për njerëz si ju. Por unë jam gazetar. Dhe kam 20 vjet që e bëj këtë zanat. Kam detyrimin dhe përgjegjësinë të merrem. Dhe do vazhdoj të merrem. Mos kujto se mund të më trembësh me kërcënime. Thuaj babait tënd të të tregojë arkivën e celularit dhe do gjesh aty mesazhe personale nga unë, në 21 janar, një natë para votimit të ligjit të plehrave dhe në të paktën dy raste të tjerë. Dhe do ta kuptosh sa efekt mund të bësh tek unë me marifete të tilla.

E ndjen veten të prekur?! Ke kaluar ndonjëherë afër varrezave të Gërdecit ti Shkëlzen? Treten skelete fëmijësh aty. Fëmijë të hedhur në erë dhe të djegur të gjallë. Kanë të gjithë të njëjtën datë vdekje: 15 mars 2008. Përfytyroje një fëmijë të shtrirë në tokë duke dhënë shpirt i verbuar, i shurdhuar dhe i zhurosur. Përfytyroje një fëmijë duke vdekur në atë mënyrë. Fëmijë!! Përfytyroje ti dhe gjithë qenëria rreth teje. Përfytyrojeni, ju hëngërt dreqi. Dhe mbase do heshtni. Minimalisht do heshtni.

Po fëmijët e fukarenjve që i qëlluat dhe vratë në mes të bulevardit të Tiranës në 21 janar, i mendon ndonjëherë ti Shkëlzen? A keni fëmijë ju?? Ju cinikë dhe zemërtharë; ju barkngopur dhe shpirtzbrazur; ju batakçinj që na flisni për nderin dhe shpifjen.

E ndjen veten të ndershëm ti Shkëlzen? Nëse ti je i ndershëm, atëherë ka shpresë për çdo hajdut të 1001 netëve. E ndjen veten të fortë ti Shkëlzen? Është kaq patetike o i mjerë, të bësh të fortin me dikë që nuk mbrohet. E ndjen veten të mençëm ti Shkëlzen? Po, bota është e mbushur me dështakë si ty që bëjnë para, jo sepse bëjnë sukses, por vetëm pse të tjerët u mbushin bythën me para për shkak të pushtetit politik. Fiton gjyqe ti Shkëlzen? Po është kaq e rëndomtë o njeri, të fitosh gjyqe në Shqipëri thjesht sepse ke para; është kaq patetike sa të vjen njëherë për të vjellë e dy herë për të qeshur.

Shkëlzen,

Shqiptarët votuan masivisht kundër asaj që përfaqëson ti. Votuan kundër. Nga jugu në veri. U trajtuat nga shqiptarët si të ishit të huaj në këtë vend. U kundërvotuar sikur të ishit pushtues. Por ju vijoni të trimëroheni. Trimërohesh ti. Trimërohen ata që kanë vrarë dhe rivrasin. Trimërohen lloj-lloj qelbësirash që e kanë përdhunuar moralin e këtij vendi për vite me rradhë, duke e katandisur në një republikë të vrasjeve, skandaleve dhe korrupsionit, ku të zë lemeria të rritësh fëmijët.  Trimërohesh sepse ende nuk ta kanë treguar ku e ke vendin.

Gjyq për shpifje?! Ti dhe babai yt jeni njerëzit e fundit në Shqipëri që mund të akuzoni dikë për shpifje. Unë nuk njoh njeri që flet shqip që të ketë gënjyer 20 vjet me radhë publikisht aq dendur, aq shpesh, aq ligësisht e aq pacipërisht, sa c’keni gënjyer ju. Ti flet “në respekt të opinionit publik” (?!!) Hapu dhe! A po flasim për të njëjtin “opinion publik” që keni qeverisur ju këto vite? Nëse po, ti dhe shqiptarët normalë duhet të kenë koncepte krejt të ndryshme për “respektin”.

Diçka të fundit, Shkëlzen.

Mos u ngut me gjyqet. Kush ngutet, përmutet! Lëri gjyqet me gazetat se është koha për të tjera gjyqe. Dhe meqë në “përgënjeshtrimin” tënd ke përmendur edhe Edi Ramën, po shtoj dy fjalë mbi këtë. Nuk e di çfarë lexon tjetër ti, veç letrave në hale, por ndoshta ke dëgjuar për Centaurin e vrarë prej Herakliut. Centauri u mund. Por u hakmorr kundër fitimtarit duke i “dhuruar” në momentet e vdekjes mantelin e vet të përgjakur. Legjenda më pas tregon vdekjen e tmerrshme të Herakliut pasi kishte veshur mantelin e të mundurit. Kjo është simbolika e të mundurit që ndëshkon fituesin pas vdekjes. Ose e fituesit që nuk gëzon dot fitoren sepse “vesh mantelin” e të mundurit. Edi Rama nuk është si Berisha. As nuk afrohet. Por metafora e mantelit mund të bëhet realiteti ynë i ri, nëse Rama sillet me Berishën, siç Berisha u soll me veten; pandëshkueshmëri për krimet! Nëse vijon kjo traditë pandëshkueshmërie, nëse nuk ndëshkoheni ju TË PARËT për ato që i bëtë këtij vendi, bëni atëherë çfarë kini për të bërë. Bëjeni edhe një gjyq kundër gazetës Dita. Dhe fitojeni. Fitojeni jo sepse ti nuk ke qenë dje në Rinas. Ke qenë që çke me të. Por fitojeni siç e keni ju zakon “të fitoni”. Me shkërdhatësi procedurash; me hile; me qelbësirllëqe; zhdukje provash dhe fshirje serverash. Siç bëtë në 21 janar. Siç keni bërë gjithë këto vite.

Nëse ndëshkimi juaj nuk ndodh, ecja e Shqipërisë përpara do jetë thjesht një iluzion. Do të jetë si ato hapat e pulës që i kanë prerë kokën; hapat e këputjes së nervave; hapat e muskujve që thjesht ruajnë kujtesën e lëvizjes. Por jo lëvizje e vërtetë. Nuk ka shpëtim për ne, pa shkuar secili atje ku e ka vendin. Nuk ka Shqipëri pa u bërë Drejtësi!

http://www.gazetatema.net/web/2013/07/14/shkelzenerise/