"

August 14, 2012

100 vjet Pavarsi e Shqiperise


Asht në hekë Sali Berisha


Moj Shqipni, shqipja Evropit
Nuk po mundesh me flutrue
Njiqind vite ke çue dam
Zotat ty t’paskan harrue! 

M’dhimbesh n’kyt njiqindvjetor
E përvuejtun, e përçarë,
Por nuk kam kurgja në dor’
Kangës vajit, ja kam marrë!

Moj Shqipni të ka myt hasmi
Të ka ndry, të ka pushtue,
Moj e pasun, mbete e vorfën
Djelmt e tu të kan vorfnue!

Zoj e randë, të shiti shkjau
S’del kërkush me e ndalue,
Kamb mbi kamb, e n‘kry të votrës
Asht’ krenor qy t’ka tradhtue!

Thyn rekorde kur ban notin
Thyn rekorde tuj ngjit malin,
Ky kalors, ka kalërue
Të tanë jets, veç magjarin!!

Asht i zoti në të tana,
Asht doktor e profesor
Penicilin nuk ban ma nana
Kaq kangtar, kaq orator.


Ban humor, në mortin tand,
Veç instiktin e njeh bisha,
Darsëm kem me pas të tan
Asht në hekë Sali Berisha!


*   *   *   
23 comments:

 1. E VËRTETA DJEG
  E VËRTETA ËSHTË E HIDHUR
  E VËRTETA TË SHËRON!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nuk del e verteta me keta ne pushtet, ajo vec futet thelle e ma thelle aty ku se gjen dot kush qi don drejtsi.

   Delete
  2. E bukur dhe e goditur kjarte.

   Delete
  3. Shume e goditur,po duhet goditur maskarai se na ka marre fytyren te gjitheve!

   Delete
 2. Ncuq ncuq, kur e ke lekuren sholle nuk pyet nga e verteta :-(

  ReplyDelete
 3. SA ME SHPEJT AMIN O ZOT!!

  ReplyDelete
 4. Te lumte pena per kete vjershe, Ali Alllani i koheve te sotme qenke,e ai do ta kishte zili
  te pershendes tung.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Faleminderit NEEMTEPO(V KM-LP)
   I madhi Ali Sallani asht shum nalt e nuk po muj dot kurr me u krahasue e me!
   Te pershendes
   T.V.

   Delete
 5. Ali Asllani o njerez as Alllani as Sallani

  ReplyDelete
 6. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 7. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 8. I just couldn't go away your site before suggesting that I actually loved the usual info a person supply in your visitors? Is going to be again steadily in order to check out new posts

  Also visit my web page - nfl jerseys cheap

  ReplyDelete
 9. Wow, this paragraph is good, my younger sister is analyzing these kinds
  of things, thus I am going to tell her.

  Also visit my page tnt maroc live Gratuit

  ReplyDelete
 10. Incredible! This blog looks exactly like my old one!

  It's on a entirely different subject but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!

  Feel free to surf to my blog post: wiki.insidebci.com

  ReplyDelete
 11. Hello, just wanted to tell you, I enjoyed this blog
  post. It was funny. Keep on posting!

  Check out my web blog :: wiki.nmepodium.nl

  ReplyDelete
 12. Good day! I just want to offer you a huge thumbs up for the great information you have here on this post.
  I'll be returning to your site for more soon.

  my blog post :: prada glasses frames 2012

  ReplyDelete
 13. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 14. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 15. Shkenca bashkëkohore ka konstatuar se rrënjët e forta të maleve të zhytura në materien e shtresës nën koren e Tokës lëkunden sikurse anijet, gjegjësisht notojnë në atë masë elastike ngjashëm sikurse anijet që lundrojnë në dete. Kjo na ndihmon që ta kuptojmë më mirë tekstin e Kuranit:“kurse malet i bëri të patundshme…


  http://muslimani.net/kurani-dhe-shkenca-shembulli-i-kuranit-lidhur-me-malet.html

  http://muslimani.net/jeta-e-te-derguarit-a-s-para-pejgamberise

  http://muslimani.net/ebu-derda-e-ka-keshilluar-gruan-e-tij-duke-thene.html

  http://muslimani.net/

  ReplyDelete
 16. Pretty! This was an incredibly wonderful post. Thanks for providing these details.


  Here is my blog - search engine optimization san diego

  ReplyDelete

Eng - - - Comments that are offensive, discriminatory against race, nationality, gender, religion and/or expressed in any other unlawful grounds are strictly prohibited! Thank you!
Alb - - - Ndalohen komentet me fjalë fyese, si dhe komentet që nxitin diskriminimin e përhapjen e urrejtjes mbi baza nacionale, racore, fetare dhe mbi çfarëdo baze tjetër antiligjore. Ju faleminderit!