March 13, 2014

Lulzullap bin Bela' al BashariKunati, plan operativ për të futur Lulin në Presidencë

<img src="lulzim basha.jpeg" alt="lulzim basha" />
imazhe shqip

Kunati u informua se Ministri i Jashtëm i Shqipërisë i kishte propozuar Nishanit që të dekorohej me rastin e vizitës në Shqipëri, Ministri i Jashtëm i Emirateve të Bashkuara, Sheiku Abdullah bin Zayed al Nahyan.

Sapo mori vesh, u bë keq që Luli nuk ishte askund në axhendë. Siç dihet, Kunati është interesuar për ca lekë për Tiranën nga Emiratet e Bashkuara, por nuk është bërë gjë akoma.

Atëherë i hyri punës se si të ishte dhe Luli në atë ceremoni.

U lidh me Presidencën dhe ia shpjegoi problemin Jarit.

-Tani unë e futa një herë tek Këshilli i Sigurimit, tha Jari. Do më thonë që e ke Lulin sekretar personal. E kam pak të vështirë. Aq më tepër që këta arabët nuk e kanë shumë në konsideratë opozitën. Zakonisht këta vënë Kunatin në opozitë, ose kushëririn. Më fal se nuk e kam për ty. D.m.th është sikur të vërë Rama Kunatin d.m.th.

-E di, e di, tha Kunati, por duhet të gjejmë një mënyrë që Luli të jetë aty.

-Po mirë, sajo diçka sikur është rastësisht këtu, i tha Jari, dhe ashtu e fus në takim.

Kunati i hyri punës. Mori axhendën. Fiksoi orarin fiks kur do hynte Sheiku Abdullah bin Zayed al Nahyan dhe ndërtoi një skemë.

Luli do hynte në Presidencë nga dera e pasme, do t’u thoshte rojeve kam takim me Presidentin, do të ngjitej lart, do të shkonte tek dera e Presidentit, por aty nuk do futej tek sekretaria, por do bënte djathtas tek një sallë e vogël pritjesh dhe do priste aty. Kur të vinte Sheiku Abdullah bin Zayed al Nahyan, sipas protokollit do priste aty 1 minutë. Kur të hapej dera, Luli do ishte aty dhe do t’i fliste. Pastaj do bënte sikur nuk kuptonte dhe do hynte në takim.

Ja dërgoi skemën Jarit dhe atij i pëlqeu.

-E paske qarë, tha. Ku i di gjithë këto gjëra mo burrë?

-E kam bërë një plan më të hollësishëm për të takuar Hillari Klintonin në Rinas, atëherë kur erdhi dhe nuk takoi Lulin, i tha, por nuk e lanë ata rojet. Kurse këtu nuk kanë shans rojet ta ndalin se ka hyrë brenda.

-Po sikur të hyjnë rojet më parë dhe të kontrollojnë dhomat, i tha Jari.

-E kam llogaritur dhe këtë, i tha Kunati. Luli, po dëgjoi hapa, do shtrihet përmbys dhe do bëjë sikur falet. Ata e kanë zakon që kur falesh, nuk të prekin. Sa të mbarojë Luli faljen, vjen grupi dhe s’kanë ç’i bëjnë.

-Qenke gjeni, i tha Jari. Hallall. Do dalë me sukses, mos ki merak.

Dhe në fakt gjithçka shkoi sipas parashikimit. Luli arriti të futet në takim dhe të jetë prezent kur Jari dekoroi Sheikun Abdullah bin Zayed al Nahyan.

Pasi mbaroi ceremonia, Sheiku iu afrua Lulit dhe i dha dorën.

Luli iu prezantua duke i thënë se ‘jam kryetari i opzitës’.

-Aha, çfarë e keni kryeministrin, kunat apo baxhanak, e pyeti.

Luli u hutua aq shumë nga përmendja e Kunatit sa nxitoi t’i thotë: “Jo, jo, Kunati nuk ka ardhur”.

-Kuptova, tha Sheiku, qenke baxhanaku.

Luli e humbi përsëri dhe nxitoi t’ia shpjegonte, por Sheiku ndërkohë u largua.

Ditmiri iu afrua dhe duke e parë në siklet, i tha ‘mos u shqetëso se e sqaroj unë që ka vdekur në Gërdec baxhanaku’.


http://www.gazetatema.net/web/2014/03/13/kunati-plan-operativ-per-te-futur-lulin-ne-presidence/


imazhe shqip


*   *   *March 9, 2014

Portret i paautorizuar për sekserin e qeverisë shqiptare

<img src="zamir mane.jpeg" alt="zamir mane, blendi fevziu,aleksander frangaj, lulzim basha,etj" />
imazhe shqip

TemA – 18 Qershor, 2012

Është një makinë Bentley që parkohet çdo natë tek Ministria e Financave. Rojet e gardhit rrethues të Kryeministrisë nuk e ndalin pasi e njohin. Prej saj zbret një biznesmen i bëshëm, i cili hap pa trokitur dyert e qeverisë shqiptare. I përshëndet buzagaz rojet, nuk u lë bakshish, por u lë të kuptojë se do flasë mirë për ta tek shefat. Nuk e ndalin as në kat të parë dhe as në paradhomën e Ministrit të Financave. As tek kryeministri. Çohen të gjithë në këmbë dhe e respektojnë me frikë që ngjan si nderim.

Ridvan Bode, ministri aktual i Financave është një mik i vjetër i tij i së paku 15 viteve më parë, kur ai ishte një biznesmen i panjohur dhe një ushtar i bindur i kohëve të fundit. Janë të dy korçarë dhe të njohur familjarisht. Biznesmeni në fjalë ka nisur studimet për inxhinier minierash dy vjet para rrëzimit të komunizmit dhe i ka braktisur ato pas rënies së komunizmit. Është nga të paktët që ka dalë jashtë kufijve të Shqipërisë andej nga ishte më vështirë për të hyrë se sa për të dalë, përmes Jugosllavisë që po shembej. Prej Beogradit ka ikur në Austri dhe ka filluar jetën e emigrantit. Më pas ka përdorur punësimin e tij me kompani lindore, kryesisht ruse, për të nisur një tregti të vogël të pajisjeve elektroshtëpiake. Tentoi të shtrihej dhe në Shqipëri, por pa shumë sukses në një treg që diktohej nga ekskluziviteti i një biznesmeni të fuqishëm siç ishte Agron Duka. As Ridvan Bode, atëherë ministër në ikje, nuk e ndihmonte dot.

Ardhja e socialistëve në vitin 1997 e riorientoi të gjente atje aleatë të rinj. Në vitet e para e pati të vështirë. Manovrimet e tij me doganat, udhëtimet bosh ose vetëm me letra të kamionëve të tij nga Vjena në Lubjanë dhe nga Dubai në Tiranë, u bënë të famshëm për doganierët shqiptarë. Në një test për të provuar pafuqinë e tij politike, një shef komisariati në Librazhd e arrestoi bashkë me kamionin dhe e mbajti nja 24 orë të lidhur në komisariat. Por pak nga pak lidhjet me socialistët u forcuan. Në tregun e madh të elektroshtëpiakeve po bënte vend dhe një degë e tij. Qëndrimi në Vjenë e bënte të favorshëm njohjen me shumë zyrtarë shqiptarë që kishin Vjenën qytet transit për udhëtime, dhe Fatos Nanon që e kishte qendër zbavitje për fundjava në kazinonë e saj. Lidhjet u forcuan aq shumë sa në vitin 2004 kur u bë publik një skandal lidhur me disa kompani me emra të vdekurish që faturonin TVSH për disa biznesmenë, përfshi dhe grupin e elektroshtëpiakeve shqiptare, hetimi u varros.

Ndërkohë që Fatos Nano po vihej para sulmeve të ashpra për papërgjegjësi në qeverisje dhe bredhje në buzuqe kur në vend ndodhnin fatkeqësi, ai bëri përpjekjen e fundit për të mbajtur të pajtuar TV Klanin me qeverinë e Fatos Nanos. Pazari u prish thuajse aksidentalisht nga gazetarë që nuk dinin gjë për pazarin e pronarëve të tyre.

Me afrimin e ndryshimit të pushtetit, në vitin 2005 ai nuhati i pari të ardhmen e lobimit në biznes. U bë ndër klientët e parë të Argita Berishës disa muaj para se babai i saj të vinte në pushtet dhe kjo nuk ishte pak. Shpërblimi i parë ishte vizita e Berishës dhe gruas së tij në një promovim biznesi të tij në autostradë.

Me fitoren e Berishës, ai financoi krizën e parë mes aksionarëve të TV Klanit. U gjend në krah njërit prej aksionarëve që tani ishte bërë me Berishën, kundër dy të tjerëve që tashmë konsideroheshin nanoistë. I dha pare dhe shpresë dhe ua hoqi nga duart TV dy biznesmenëve të tjerë, Marsel Skëndos dhe Zhyljen Roshit. Me pronarin e TV Klanit para dhe ai nga pas, ky biznesmen filloi një revansh jo vetëm ndaj konkurrentëve të vet, por në thelb një revansh ndaj kapjes së shtetit. Filluan të falimentojnë supermarketet e para që ishin në treg për shkak të gjobave të Ridvan Bodes, që i shërbente klientit të tij të ri. Vajza e Ministrit të Financave ndërkohë po shkollohej në Vjenë e sponsorizuar prej këtij biznesmeni dhe ndere të tjera të vogla e të mëdha shfaqeshin gjithandej. Edhe pse hiqej si njeri korrekt që punonte me letra, ndërtoi mu në krah të Liceut Artistik të Tiranës një pallat me 5 kate pa leje, dhe është ende i paditur nga pronarët e tokës. Nga 8 kate pa leje që mori për pallatin së bashku me Frangajn, e ndërtoi atë në 13 kate. Dhe vazhdonte fliste për korrektësi dhe ndershmëri. Pak më vonë, me lobimin e tij pranë qeverisë dhe pronarit të TV Klanit, morën thuajse gjithë aneksin e stadiumit Qemal Stafa duke i kthyer destinacionin nga zonë argëtimi në zonë banimi dhe po ndryshojnë vazhdimisht planet e ndërtimit duke përfunduar në 25 kate.

U lidh me atë që quhet bosi i nëntokës serbe, miliarderin serb Mishkoviç, ish zëvendësi i Sllobodan Millosheviçit, me lidhje të forta dhe me Ilir Metën. I shiti me një çmim që kurrë s’u bë publik rrjetin e tij të supermarketeve, i cili më pas ua shiti një kompanie belge, që sërish rezulton e lidhur me kompaninë greke, me të cilin ai rihapi biznesin e supermarketeve të reja në Tiranë. Kjo e bën të pasigurt faktin nëse biznesi u shit apo u përdor për të qarkulluar letra dhe para. Sidoqoftë serbëve ua ktheu mikpritjen e vitit 1991 kur ishte emigrant në Beograd dhe i futi në biznes në Tiranë kur ishte zot i këtij vendi.

Në dalje të Tiranës vrapoi të blinte një pronë me probleme të Mirit të Xhikes, ndërkohë që prokuroria italiane e kërkonte atë pronë për sekuestrim. Duke u bërë garant i shtetit shqiptar, ia doli ta blinte dhe të zhvillonte aty një biznes të ri. Hapi fjalë që do sjell Carrefour në Shqipëri, ndërkohë që Carfourr u largua zyrtarisht nga Ballkani dhe paraqet si të tillë, një ortakëri me ish partnerin grek të Carrefour-it në Ballkan. Rruga Tiranë- Elbasan u devijua për shkak të biznesit të tij, duke shkaktuar dhe dëme mjedisore, ndërkohë që një tjetër rrugë po niset nga Tirana drejt biznesit të tij duke shkatërruar 7 hektarë park kombëtar. Administratori i Carrefour-it u gjend i vrarë dy javë pas fillimit të punës, por ndoshta këtu nuk ka lidhje. Rastësia bën të vetën ashtu si në rastin e gjyqtarit Konomi, i cili u hodh në erë pas fitoi pronën e tij me gjyq në Gjirin e Lalzit, dhe siç provohet është në konflikt me pronën Toptanëve që ky biznesmen e ka parablerë duke rrëshqitur disa hektarë më poshtë në hartë drejt detit. Përdor lart e poshtë emrin e Edi Ramës, Sali Berishës, Fatos Nanos dhe gjithkujt që ka një gjë në dorë në këtë vend, por nuk harron kurrë të përfitojë dhjetëfish prej tyre. Ka marrë gjithë bregdetin e Himarës në përdorim për plazh dhe ka privatizuar pa fund toka në bregdet përmes qeverisë. Ai ka futur hundët në krimin e ACR në zonën D, në koncesionin e Kalimashit që pritet të jepet, në pullat fiskale që Bode ia ka dhuruar atij për të taksuar biznesin e shtrenjtë shqiptar të akcizave dhe gjithandej ku nevojitet partneritet me shtetit dhe biznesit.

U bë iniciator i licencës së katërt të operatorit celular, duke futur fiktivisht në garë Postën e Kosovës për gjoja eksperiencë dhe më pas bleu gjithë aksionet e tyre.

Ridvan Bode, ushtari i bindur i tij, i ka dhënë leje për dy kompani që do të mbledhin borxhet e CEZ, ndërkohë që realisht ato shërbejnë vetëm si sekserë për t’i mbajtur CEZ ca lek nga lekët që qeveria ka për t’i dhënë prej borxhlinjve të saj.

Ka marrë përmes lobimit politik dhe sekserllëqeve me pronarë me probleme tokat në gjithë bregdetin shqiptar dhe periferi të Tiranës dhe ka miratuar dhe lejet turistike për to. Në zonën e Farkës po ndërton një zonë rezidenciale super të shtrenjtë, të cilën e përdor për të joshur ministra duke u treguar makete, si Lulëzim Basha banorëve të Paskuqanit. Me maketet e treguara dhe vilat e premtuara, vazhdon revanshin për të marrë gjithçka në këtë vend. Është pak a shumë një fshat ku premtohen shtëpi për ministra dhe opozitarë që dalin kundër Edi Ramës. I përngjet Fshatit Ndërkombëtar në Prishtinë me pronar ish Dino Hasanaj, i cili u gjend i vet%vrarë në zyrë një javë më parë, për shkak të detyrës si Drejtor i Agjencisë së Privatizimit të Kosovës. Ajo ishte një detyrë zyrtare e tij. Ky biznesmen e ka jozyrtare dhe të njëjtën detyrë, pasi dikton çdo gjë shteti shet në këtë vend.

Suksesi i tij u fundit është gara për lotarinë kombëtare, të cilën e ka diktuar nga fillimi në fund tek ushtari i tij Ridvan Bode, duke futur qeverinë në konflikt dhe me biznese presitigjioze ndërkombëtare në këtë fushë.

Është njeriu që ka blerë gjithçka në këtë vend, ka kapur shtetin, median, dhe politikën. Dhe tmerri është se kjo nuk quhet mafie, por sukses. Biznesmeni nuk ka emër. Dikur quhej Zamiri i Bitijes, siç njihen të fortët që identifikohen me mamatë, më vonë Zamiri i Vjenës, me pas Zamiri i Sandrit, tani Zamiri i Ridvanit.


*   *   *

Shqipëria e ndyrë e Blendi Fevziut

<img src="blendi fevziu.jpeg" alt="blendi fevziu, bledi mane," />

Nga Bledi Mane- Public Enemy 
facebook.com/bledi.mane


 imazhe shqip

1./ Hej Fevzo, si të duket atdheu pa Ardian Klosin?

Bosh, i mpirë, i tulatur, moskokëçarës, halabak, snob, i dhjerë… Si thua, i mungon vendit një mendjehapur ironik, racional, cinik dhe i rafinuar si Klosi?

Aha, tani po e kuptoj që paskam degraduar unë. Të pyes ty nëse atdheu yt ndjehet ende keq e i munduar nga vetëvrasja e një kafkiani të depresionuar nga mëkatet e paraardhësve të tij, të lënduar nga dhimbjet e atdheut të tij që vuan e vuan e nuk i vdes kurrë. Kam degraduar unë sepse harroj shpejt që mes jush, mes teje dhe Klosit ka dy atdhe, ka dy Shqipëri.

Ikja e Ardian Klosit prej kësaj Shqipërisë matanë do të mbesë gropë e madhe e pambushur, do të jetë si një varr i hapur masiv, i cili do të përpijë mjaft mendje e shpirtra fisnikë, të cilët do i dorëzohen ikjes së përjetshme. Do vazhdojë të përpijë si me forcë anteu të dobëtit dhe delikatët logjika dhe kurajoja e të cilëve do të mposhtet nga vuajtjet e ndjenjave, nga mosguximi gjenetik, na turpërimi që i bëhet vendit të tyre nga gjysma e republikës përballë.

Ti Fevzo nuk ke arsyen më të vogël të dëshpërohesh dhe tulatesh nga (vetë)vrasja e Klosit. Jo, sepse kur ai ishte drejtor i televizionit publik të zboi me ceremoni e u bë sebep që opinioni yt të stacionohej pranë Sandrit të Klanit, jo sepse Klosi për ty ishte një bibliotekë dhe akademi aleksandrie gjigande, së cilës nuk iu afrove as në monizëm, as në të gjallë e as në të vdekur. Jo sepse dyshja antikonformiste Klosi-Rama nuk të krijoi kurrë asnjë xhep sado të vogël sikur për fasadë, jo sepse pragmatizmi dhe estetika e karakterit të Klosit nuk krahasohen me cektësinë e inteligjencës tënde prej një shërbëtori tashmë të zbuluar regjimesh…por ndryshimi mes jush janë dy copëzat Shqipëri, atdheu yt dhe atdheu i tij.

Atdheut të Klosit po i mpaken qytetarët me ikjet e gërdecasve, kostrebickave, 21 janarsve, ai atdheu po vajton humbjen, ndërsa Shqipëria jote gumëzhin nga zhurmat e njerëzve që vijnë vërdallë pa lek në xhepa e pa blerë asgjë nëpër TEG. Atdheu yt ka vite që nuk skuqet e as zverdhet, por thjesht trashet e majmet artificialisht si një obez vagabond. Atdheu yt thjesht var varëse të trasha floriri, xhiron gomat e makinave të shtrenjta dhe trash zërin si lac lagjeje duke trembur ata që nuk e njohin.

Atdheu i Klosit ka mbetur bathorisht dhe paskuqanisht i palegalizuar me barkun bosh, qytetarët e të cilit ende nuk kanë marrë paratë e premtuara të votave që hodhën trefish më 8 maj. Atdheu i Klosit u plagos dy herë brenda kësaj javë në Peqin dhe te Gjiri i Lalzit. Ende ky atdhe nuk mjekon nga tulatja plagën që i shkaktoi plumbi i Dashnor Sulës me pisqollën e Kuvendit, teksa vetë atdheu kishte shkuar të argëtohej në stadium. Ndërsa i rridhte gjaku i plagës së parë, hëngri një grusht të thatë hundëve tek rrokte të shikonte se kush hante darkë në atë vilën e krimur të Ilir Metës në Lalëz.Hej Fevzo!

E di si më duket atdheu i Klosit?

Porsi rrëfimi yt dhe i Ben Blushit në numrin e parë të Rilindjes Demokratike ne janarin e 1991-shit. 21 vjet më pas dhe ende vërtitet e njëjta varfëri, por kësaj here më injorante dhe më e rrezikshme.

Atdheut tënd Fevzo i mungon tashmë idealizmi i brezit tuaj, i mungojnë gjyshet e tua të dashura, të cilat siç pretendon ti vinin nga dyer të rënda aristokratësh, por ikën me brengën se nipi i tyre nuk e filtroi dot gjakun e tij në blu ngaqë tu helmua gjate monizmit. Ato të edukuan me fisnikërinë e të qenurit superior ngritur mbi themele të forta meritash, por ti si për forcë zakoni e si dembel mesdhetar nuk filtrove gjakun, por flirtove me çdo kryeministër të majtë e të djathtë duke u bërë si urë. Ti këmbeve urtësinë, gjenezën, largpamësinë e Toptanasve dhe Bregasllarëve me prapaskenat rurale të poshtra nordike që t’i cytën Frangajt dhe Metat.

Atdheu i Klosit është i varfër sepse andej nga soji yt përballë nuk deklarove kurrë shifrën e saktë sa ia shite francezit Zhuljen Roche gazetën Korrieri, nuk dihet sa fiton tashmë çdo muaj dhe sa taksa paguan, nuk dihet sa kopje u shit libri yt për shokun Enver dhe nuk dihet nëse je tatuar ti dhe botuesi yt.

Atdheu i Klosit ndjehet i shokuar sepse studioja e opinionit tënd është aushvicuar në terre kërcënimesh me varje palmash, plumba ballit, prerje fytesh. Atdheu yt ngërdheshet kur dëgjon Endirën e KRTV tek flet për gjoba të rënda pse miku ish armiku miku yt Arjan Cani puth alla francezçe ukrainaset e bukura ndërsa ty nuk tenton të të këshillojë askush për të ndryshuar diskursin e debateve.

Atdheu yt Fevzo duket i bukur nga jashtë, por krimbja e tij nga brenda do ta brejë shumë shpejt fasadën. Ti megjithëse ke fjalën e rëndë e respektohesh preh hallit, kurrë nuk guxove ta shëroje sado pak. Atdheu yt është mbushur me rrugë të reja të nisura e të pa përfunduara, atdheu yt po “kristalizon” tashmë sistemin universitar jo publik më sharlatanin në kontinent, atdheu yt ka frikë të pranojë krizën e rëndë të një ekonomie informale që po azmatohet përfundimisht. Jepi gjithë ditën atdheut tënd të pijë Red Bull nga të Gimçes së Ritvanit e përsëri do i dridhen këmbët nga pafuqia. Zbukuroje atdheun tënd si manekinat e QTU-së së Samirit, por përsëri dhjami i krimit nuk ia fsheh kokallat e një ushqyerje spontane. Çoje sa herë të duash në Bruksel me aeroplanët Belleair të Lulit, përsëri Shqipëria jote Fevzo e shëmtuar e plakur do të duket. Vishe me rroba të shtrenjta Burrbery si ato të bashkëshortes tënde, por sërish ky vend do të duket oriental e i përdalë.

Hej Fevzo, nuk dua të të bej qejfin por ti tashmë studiohesh në shkollën e gazetarisë shqiptare si “fenomeni i vjollcëvokshërimit mediatik”. Ti le pa gjumë studentë gazetarie të Qytetit Studenti tek mundohen të të imitojnë ty. Duan të bëhen të famshëm e të pasur porsi ty duke mos lexuar asnjë libër e gazetë, duke rekrutuar të tjerë të punojnë për ta, duke ngarë trafikun e influencave në hullinë tënde, duke e dredhur çdo 8 vjet sa sheh që në horizont ndjehet era e ndryshimeve.

Hej Fevzo ti sot je më shumë se një star, je një Rambo, je një Oprah, je një ministër pa portofol, je një megaeminent, je një super këshilltar, je një Kastro që ke kastruar atdheun tënd jo atë të Ardian Klosit.

Eh Fevzo djali. Ti ke gjithçka në dorë, por unë të shoh porsi mbretin lakuriq të atdheut tënd. Ti ke kohë që nuk plakesh e as rinohesh. Ti ke kohë që bashkë me atdheun tënd je shëmtuar. Ti nuk je më ai djali i bukur i një atdheu të bukur sepse të kanë ngordhur parimet. Ti nuk je pjese e lumturisë kolektive, ti vërtetë po shëmtohesh dhe shikoje me kujdes veten. Je trashur, ke mbetur pa qafë, pa forma, pa flokë, me fytyrë e kokë që po të vezëzohet porsi Fantomasi i Marsel Alenit. Ti po vuan shpagimin e heshtur të qindra mijërave që të shohin e të dëgjojnë çdo natë sesi ti skuthshëm i poshtëron ëmbël. Ti me koshiencë po shndërrohesh në dishepullin dhe imazhin e një diktature të zbukuruar, e cila butë-butë zbret nga ekrani i televizionit dhe injektohet ne gjakun dhe qelizat e qytetarëve të atdheut tënd. Atdheu i Ardian Klosit është më ndryshe, nuk injektohet kollaj. Ata më mirë vrasin veten sesa të kthehen ne ushtare të bindur të një kauze kaukaziane. Atdheu i Klosit ka tharm evropian. Atdheu i Klosit vdes dhe ngjallet më i bukur.2./Një tjetër Atdhe

Harrova të të kujtoj Fevzo se mes atdheut tënd dhe të Klosit ndodhet Atdheu im. Po qëndron pezull, pa fryme po qëndron. Thjesht rri e vështron indiferent, por dije se kur të zgjohet do t’ia marre frymën atdheut tënd të lodhur, të drobitur, atdheut tënd kokëpalarë. Atdheu im do t’ia shkërdhejë pasurinë dhe pushtetin atdheut tënd të shëmtuar. Atdheu im nuk është frikacak, atdheu im do ua ktheje pasurinë dhe lavdinë qytetarëve të tij e asnjëherë nuk do t’i detyrojë ata të vrasin veten. E vëmë një bast po ke bythë o Fevzo?

 imazhe shqip*   *   *