February 27, 2015

Sharbat Gula 30 vjet më vonë, ja si duket vajza me sy jeshilë e “National Geographic”


Ajo ishte vajza afgane me sy jeshilë që u ndërkombëtarisht e njohur kur fytyra e saj mbresëlënëse u shfaq në kopertinën e revistës ‘National Geographic’, në vitin 1985. Tashmë fytyra e Sharbat Gula është publikuar sërish, me një imazh tërësisht të ndryshëm nga 30 vjet më parë dhe për një qëllim krejt tjetër; e përfshirë në një skandal korrupsioni në Pakistan.


Imazhi i 12-vjeçares Gula, i marrë nga një kamp refugjatësh nga fotografi Steve McCurry, u bë kopertina më e famshme në historinë e N’ational Geographic’. Pas 17 vjet kërkimesh, McCurry ra në gjurmët e Gula në vitin 2002, në një fshat afgan ku ajo jetonte së bashku me bashkëshortin bukëpjekës dhe kishte tre fëmijë.

Tashmë Gula është nën hetim nga autoritetet pakistaneze, pasi është zbuluar se jetonte nën identitet të rremë.
*   *   *FOTO LAJM dhe nje koment ne vargje/Kush imiton njëri- tjetrin
Fotot e sotme janë marrë nga konferenca për shtyp e deputetit Koco Kokëdhima në përgjigje të akuzave të Berishës për çështjen e Abissnet, si dhe liberalizimin e hashashit.

Pozat e tij para medias duket se janë ndikuar ndjeshëm nga tiket nervore të Berishës dhe i ka imituar ato.

Ndoshta për t’iu përgjigjur me të njëjtën monedhë.


Gopisti i NSHRAK-ut  -- Tema 27 Shkurt, 2015 në 9:31 pmÇ’bëri Koqo e ç’bëri Koqe ?!

S’ka asgjë për tu çuditur
Dhe më parë e kemi ditur
Shqipëria ku ka mb’rritur
“Bijtë” e saj e kanë shitur.

Shqipëri dorë nuk hoqe
Nga komunistët u dogje
Njeri Koqo, tjetri Koqe
Ç’bëri tope e ç’bëri loqe.

Sekretari i Rinisë
Sekretari i Partisë
Në një buçe kan pir sisë
Çibanët e Shqipërisë.

Të dy koka të mëdha
Bashkë me Tomën që i nda
Mjerë kjo Tokë që i mba
E s’i tredh ti bëj parça.

Ne nga Koqo kem’ mësuar
Si të jemi të duruar
Si të bëhemi milionerë
Duke vjedhur derë më derë.

Ne nga Koqja kem’ mësuar
Si të jemi të punësuar
Si të bëhemi kriminelë
Tuj ju bo Salës bedelë.

Shqipëtar dorë nuk hoqe
Nuk u poqe që s’u poqe
Njeri Koqo, tjetri Koqe
Ç’bëri tope e ç’bëri loqe.

Deri kur të sosë durimi
Në mes shalëve do i kemi
Bashkë me doçin e harbuar
Që nuk rri pa u masturbuar.


http://www.gazetatema.net/web/2015/02/27/footlajmkush-imiton-njeri-tjeterin/


*    *    *

February 26, 2015

Leo Mesi shpallet “Mis Penalltia” nga tifozët e Realit (Foto)


Lionel Messi është pa asnjë dyshim një ndër futbollistët më të mirë të historisë së futbollit, por ylli argjentinas edhe gabon dhe të tilla raste i presin kundërshtarët e tij, për ta kritikuar apo për t’u tallur me të. 

Në minutën e fundit shtesë të sfidës mes së Champions, mes Manchester City e Barcelonës, 1-2, katër herë fituesi i “Topit të Artë” humbi një penallti që mund të kishte mbyllur përfundimisht kualifikimin në favor të Barcelonës.

Ishte Luis Suarez ai që shënoi dy golat e fitores dhe gjunjëzoi Manchester City, në ndeshjen e parë.

Në fund, kur mund të ishte mbyllur gjithçka nga Messi, Portieri Joe Hart neutralizoi goditjen e tij dhe kaq u ka mjaftuar tifozëve të Real Madrid, që të ironizojnë me yllin e skuadrës së tyre rivale, duke i bërë fotomontazh interesant, që ka krijuar humor të madh në rrjetet sociale.


*    *    *

Oskars 2015, zhduket fustani me perla i Lupita Nyong’o nga Calvin Klein. Kushtonte 150 mijë $


Në ndarjen e çmimeve Oskar është vjedhur një fustan me perla, i cili kushtonte rreth 150 mijë dollarë. Atë natë ai mbahej veshur nga aktorja e famshme Lupita Nyong’o.


Lajmi është zbuluar nga sajti Tmz. Fustani firmato i Calvin Klein, është realizuar me 6000 perla dhe ka një vlerë prej 150 mijë dollarë.


Ai u vodh nga dhoma e hotelit të aktores Nyong’o, gjatë kohës që ajo nuk ndodhej aty.

Artistja e kishte veshur fustanin mbrëmjen e së dielës, ku habiti të gjithë të pranishmit. Atë natë ajo, u kurorëzua si mbretëresha e re e elegancës në Hollivud.*    *    *


February 25, 2015

ISIS, One-Finger Sign


Fotot e mësipërme janë marrë nga konferenca e djeshme e ish-kryeministrit Sali Berisha.Lavdrim Muhaxheri 


 Hello ISIS

 *    *    *
February 24, 2015

Manuel Neuer, 30 kuriozitete për Portierin më të mirë në Botë
Është portieri më i mirë në botë. Të gjithë e adhurojnë dhe sidomos prej aftësive specifike që ka me topin. Manuel Neuer, gjigandi gjerman tashmë kampion bote, gëzon simpatinë e të gjithëve, por ka plot “të fshehta” ose thjesht kuriozitete. Duke filluar nga polica e sigurimit për duart apo për puthjen e parë, gjithçka mund ta zbuloni në 30 kuriozitete të përgatitura për portierin e Bayernit.


1- Që kur ishte 2 vjeç, ka luajtur futboll për orë të tëra në rrugët e qytetit, bashkë me vëllain e tij Marcel.

2- Që 4 vjeç e 341 ditë luajti ndeshjen e parë zyrtare me moshat.

3- Kathrin Gilch ishte partnerja e tij e fundit, para se të ndahej. Ajo është shumë e njohur në Gjermani, pasi është modele. Tani Neuer është lidhur me një vajzë tjetër.

4- Evander Luther ka shkruar një libër me biografinë e Neuerit. Aty mund të gjeni çdo detaj për jetën e tij.

5- Neuer është i çmendur pas makinave. Marka e tij e preferuar është Volkswagen GTI dhe “Adidas” është firma e tij e preferuar.

6- Nga të gjithë shokët e tij, Neuer njihet si një “ngrënës i madh”. Ai ha gjithçka, por kryesisht makarona dhe pica. E pëlqen shumë kuzhinën italiane.

7- Neuer pëlqen shumë të udhëtojë dhe të bëjë ski. Në këtë sport është fantastik, por nuk dihet a ia kalon Schweinsteigerit.

8- Fanatik i muzikës së vërtetë! Neuer çdo këngë të mirë dhe të fundit që del, e gjen menjëherë. Kënga e tij e preferuar është “No Games” nga Serani dhe është fans i “U2″-së.

9- Një gjeni i vërtetë! Neuer fitoi 500 mijë euro në emisionin “Kush do të bëhet milioner-” dhe të gjitha i dhuroi për bamirësi. Kjo ndodhi në nëntor të vitit 2011.

10- Edhe pse e krahasojnë me Van der Saarin apo me Oliver Kahnin, Neuer ka lindur aty ku ka lindur edhe Jens Lehmann dhe thotë se “Lehman është portieri më i mirë që kam parë ndonjëherë”.11- Kur Kevin Trapp u dëmtua papritmas gjatë një spoti publicitar, Neuer, edhe pse e ka kundërshtar në kampionat, e ka uruar për një shërim të shpejtë kolegun. “U shtanga! U emocionova shumë nga Manueli! Ai është një portier i madh dhe një njeri i madh!” – u shpreh Trapp.

12- Neuer ka siguruar të dyja duart e tij në një policë sigurimi me 3 mln euro.

13- Neuer ka luajtur handboll kur ishte i ri dhe ai shpjegon diçka interesante lidhur me këtë. “Fakti që unë jam shumë efikas kur pres topat në daljet tek për tek me kundërshtarin, lidhet shumë me të kaluarën time. Unë e zë portën sa më shumë, siç bëja dikur kur luaja handboll.”

14- Puthjen e parë e ka dhënë kur ishte 12 vjeç, në një kamp organizuar nga kisha.

15- Topin e parë ia kanë blerë prindërit dhe ai që i vogël i pinte birrën të atit nga gota e tij.

16- Ka luajtur tenis me një klub deri kur ishte 14 vjeç.

17- Neuer mendon se futbolli është gjëja e radhës më e madhe që ka njerëzimi sot.

18- Vëllai i tij Marcel është arbitër.

19- “Wuppi” quhet shoku i tij më i ngushtë. Janë njohur bashkë që kur ishin 3 vjeç.

20- Në vitin 2008 u nominua në listën e lojtarëve më të mirë të botës.

21- Neuer njihet si një qejfli i madh. Ai di se si të festojë bukur.

22- Është shumë i kujdesshëm për flokët e tij. Ai qethet një herë në muaj rregullisht.

23- Neuer nuk është pijanec, por është parë duke u betuar shpesh duke vënë dorën mbi një shishe birre.

24- Në vitet 2006, 2008 dhe 2009 është shpallur “Sportisti i Vitit” në Gelsenkirchen.

25- Më 19 gusht 2006 Neuer debutoi me Schalke 04, ku fitoi 1-0 kundër Alemannia Aachenit.

26- Ferguson ka thënë për të: “Neuer është portieri më i mirë me të cilin jam përballur ndonjëherë.”

27- Neuer u ka thënë drejtuesve të Schalkes të refuzojnë ofertën prej 30 milionë eurosh nga Manchester United, vetëm për Bayernin.

28- Neuer është kollovar. Ai jeton në shtëpinë e të dashurës së tij.

29- Ka një gjë shumë unike. Kur trajnerët i thonë “Sot nuk do të luash”, ai nuk nxjerr as edhe një fjalë të vetme nga goja.

30- Neuer gjatë Botërorit 2014 ka bërë më shumë pasime se Lionel Messi.

*    *    *
Enca Kërthiza:“zvogëlon” barkun me … 

fotoshop, por gabimisht zhduk

 kërthizën:


Gabimet fatale me fotoshop­in ndodhin gjithmonë kur ti vendos të bësh ndërhyrje nga telefoni apo programe të gatshme.
Këmbë të holla, bel të shtrembër, deformim i objekteve rreth e rrotull fotos. Këto janë disa nga gafat që bëjnë vipet kur “rregullojnë” fotot e tyre. Njëra ndër to ka qënë edhe Enca.Këngëtarja simpatike, e cilësuar më një fizik si “tepër të mbushur”, ka treguar për fansat e saj një foto ku duket barku me disa buzë të kuqe.
“Awwwawwawwww …waking up to Mommy’s kisses on my stomach", ka shkruar ajo në foto.


Por ajo që i ka bërë çudi të gjithëve është se Enca nuk ka kërthizë.
Dhe fansat të habitur kanë pyetur se ku është kërthiza e saj. Për shkak të editimit të fotos së saj Enca “gabimisht” ka hequr edhe kërthizën, në vend të “shtresës” së tepërt.


*   *   *


Rita Ora Grateful në natën e Oscar-ve (foto/video)Rita Ora
Grateful - Oscars 2015

*    *    *


Programi që ndryshon imazhin e botës, Photoshop 25 vjeç, /FOTOObamat, Shtrëngim duarsh 


Prej 25 vitesh programi i photoshopit është kthyer në një nga më të rëndësishmit sa i përket rregullit të fotove.

Nëpërmjet këtij programi tashmë fotot mund të përpunohen duke iu shtuar apo hequr elementë.


Ja disa nga fotot që ndoshta nuk e keni menduar që mund të ishin të photoshopuara.


Presidenti George Bush lexon 
së prapthi Anije luftarake që "lundrojnë" në cektinëPlazh


*    *    *