October 26, 2013

Po shpërdorim detyre a ka ky Berisha?!

Po na flet ezber,
"nipi i Skëndërbeut",                                                                             
për një tip skenari,
si i Papandreut?!

Është ky i lojtur,
që na ka gremisur,
dhe vazhdon të flasi,
kaq i kapardisur!

Po na lajmëron,
neve ky i marrë,
se këtu po shkruhet,
tani një skenar.

Mbylle një herë gojën,
të paktën tani,
ti që këtu shkrove,
vetëm tragjedi!

S'ka nevojë të vëmë,
as syze optike,
për të parë gjëndjen,
kaq katastrofike.

Ti je kryekorbi,
që tani po flet,
korbat që bën’ gjëmën
dhe përmbi buxhet

Injoranca jote,
s'mund të ket’ një qasje,
se Rama po shkruan,
skenar për vetvrasje?!

Për fatin e deles,
po vajton kasapi,
ndaj të gjith’ po thonë:
Ç'ka po thotë ky trapi?!

Këtij i është shpuar,
tej për tej çoparka,
se s'la për të pasmit,
as njëzet’ qindarka.

Për këta që tretën,
një Atdhe të tërë,
një tip "NURENBERGU",
këtu duhet bërë!

I gjith’ kabineti,
të jetë i pandehur,
po flas seriozisht,
dhe s'jam as i dehur.

Për ta as mendohet,
kurr’ moderacioni,
krimet që kanë bërë,
çdo dit’ë i shikoni!

Këtë dit’ të zezë,
e parashikuam,
po ësht’ shumë më keq,
nga sa e menduam.

Që të iki skuqja,
e asaj fytyre,
më e pakta ka,
shpërdorim detyre!

Po ky po na bën,
trimin me dyfek,
dhe pse ka grabitur,
miliarda lekë!

Ky që ka drejtuar,
çetën më barbare,
ka guxim e flet,
tani për skenare?!

Ky një kokërr fiku,
nuk la tek kanistra,
tani na tregon,
si lidhet kapistra!

Shpërdorim detyre,
e them si për mik,
po ky duhet shpallur,
një armik publik!

Se asnjë armik,
s'mund të bëj’ më shumë,
njëmilionë njerëz,
kot në rresht s'u vumë.

U vumë se donim,
tjetër Shqipëri,
dhe kjo farë e keqe,të jap’ llogari!

Shumic’ e shumicës,
pret atë sahat,
askush për t'i falur,
sot nuk ka mandat!

Nëse një nga një,
do shkojnë tek vrima,
s'besoj se do hiqen,
si tani, kaq trima.

Një nga një në pranga,
mostrat kur të bien,
edhe Pollo-kuqët,
nga frika do nxihen!

Me këta s'bën punë,
gjuh’ e moderuar,
kundër çdo kusari,
ne kemi votuar.

Kundër çdo kusari,
votoi Sovrani,
kryesorët janë,
Sala dhe Ridvani!

I dyti Ridvani,
hyzmetqar' i "mbretit",
se ka masakruar,
financat e shtetit!

Salës i kish marrë,
me koh’ koka erë,
Bodja s'mund të falet,
se është financier!

Po këta përmbysjen,
s'e mendonin kurrë,
ndaj dhe kemi sot,
këtë katrahurë.

Në fundin e fundit,
këtu kemi prekur,
sot po shohim filmin,
e tokës së djegur.

Një njeri pa shpirt,
një palo doktor,
është skenarist,
është dhe aktor!

Vetëm "Nurenbergu",
këtu do bëj’ punë,
këta drejtësinë,
mund ta quajnë dhunë!

Duhet drejtësia,
bota të përmbyset,
krimi dhe Halimi,
mos na kapardiset!
Arben Duka  

24 tetor 2013 

October 25, 2013

Tërbohet Shkëlzen Berisha, mbeti pa monopolin e kumarit !


Lajmi per kyçjen e kumarit ka alarmuar djalin e ish-kryeministrit Sali Berisha, qe underground njihet si pronari i vertete i 80 per qind te lojerave te fatit ne Shqiperi. Te lulezuara pas vitit 2005, te shumuara dhe nje pjese duke u fshehur pas emrave te rreme, miliardat shkonin ne arken e familjes. Jo me kot familja Berisha vleresohet nga sherbimet sekrete si nje nga me te pasurat ne Europe, e qe e kalon pasurine prej 50 miliarde euro aktualisht, te fshehura ne zonat off-shore. Burime konfidenciale i thane agjencise Ama-News se prej disa ditesh segmente afer ish-qeverise jane terbuar aq shume, sa kane paralajmeruar trazira te medha dhe hakmarrje. Me nje SHISH qe aktualisht qeveria e re e ka jashte kontrolli, gjithcka mund te ndodhe ne skenat e pucit te brendshem te shtetit. Aktualisht vendimi i sotem i Rames i heq Shkelzen Berishes te pakten 5 miliarde euro nga dora cdo vit, te ardhura nga kumari qe luajne shqiptaret, ne te gjitha format e tij. Vete Rama dha nje shifer 700 milione USD vetem per bastet on-line. Grupet qe zoteronin keto kompani dhe skema piramidale bixhozi, kane nisur te levizin frikshem per te reaguar me kundragoditje ndaj organeve ligjzbatuese. Nese Rama nuk e merr menjehere SHISH-in nen kontroll te plote, pritet qe situata edhe t’i dale nga dora.


Deklarata e Rames sot
Qeveria shqiptare intesifikon përpjekjet për t’i dhënë fund epidemisë së lojërave të fatit dhe basteve në të gjithë territorin e vendit, duke u shndërruar jo vetëm në një problem fiskal e kriminal, por edhe në një plagë të madhe sociale për shoqërinë.
Si një industri kriminale, e cila ka lulëzuar falë mbështetjes politike nën hundën e policisë që heton krimin ekonomik. Ky ishte konstatimi Kryeministrit Rama gjatë në konference për shtyp, qëllimi së cilës ishte dërgimi një mesazhi të fortë, se Qeveria është e vendosur ta çojë deri në fund këtë betejë për të frenuar evazionin fiskal, krimin ordiner dhe mbi të gjitha degradimin e shoqërise si pasojë e këtij fenomeni masiv.

“Ne jemi jo vetëm të vendosur, por dhe jemi shumë të qartë për shtrirjen e këtij aktiviteti për lidhjet që ky aktivitet ka patur dhe vazhdon të ruajë me politikën, për mbështetjen që ky aktivitet ka gjetur deri në të shkuarën në shumë të afërt dhe për mbulimin që ka siguruar falë korruptimit të politikës dhe të gjithë zinxhirët e krimit ekonomik në Policinë e Shtetit”, tha Rama.

Krahas nisjes së një reforme ligjore për këtë sektor, Kryeministri njoftoi edhe nismën më të re të Qeverisë për bllokimin e aksesit per vendosjen e basteve nëpërmjet internetit.

“Kemi marrë vendimin që përmes ministres së Inovacionit të kërkojmë bllokimin e të gjithë ëebsite-ve. Shuma që shqiptarët humbasin në aventurën e basteve online në destinacione jashtë Shqipërisë, brenda një viti varion nga 500 në 700 milionë dollarë”, tha Rama.

Kryeministri dha sqarime se çfarë do të ndodhë me ata të cilët kanë zbatuar rregullat gjatë ushtrimit të këtij biznesi.

“Po punojmë dhe për një strategji daljeje për të gjithë ata që në këtë aktivitet janë të licensuar dhe këtë aktivitet e ushtrojnë brenda kufijve të ligjit ekzistues. Strategji daljeje, do të thotë me fjalë të tjera, që ky nuk mund të jetë as legalisht një aktivitet i të ardhmes së këtij vendi. E ardhmja e këtij vendi nuk mundet të ketë të përbashkët me bixhozin”, tha Rama.

Shefi i Qeverisë shqiptare deklaroi se nuk jemi thjesht në një sezon aksioni për këtë çështje, por theksoi se ajo që ka nisur do t’i shkohet deri në fund.

Tërbohet Shkëlzen Berisha, mbeti pa monopolin e kumarit !

October 23, 2013

Doktori i Shkencave

Republika Mretnore

Berisha i I-rë 
(dhe Shyqyr Zotit i Fundit)

I jep Zotit Agron SaliBerisha Kulicaj

Gradën shkencore DOKTOR

Në fushën: BodyZagar, Lëpirje Bythe, Shkërdhatokraci …