November 24, 2015

Mister/Flamuri Shqiptar në kopertinën e prestigjozes The Economist për vitin 2016


Ka bërë shumë përshtypje fakti që në kopertinën e prestigjozes The Economist për vitin 2016, ndodhet edhe një flamur shqiptar.

Sipas mediave të Tiranës, mësohet se personi në foto është Xhevat Lajçi, një shqiptar i lindur në Stamboll, ku është bërë edhe foto.

Ai ka dalë në foto së bashku me një kushëririn e tij teksa protestonin përpara konsullatës serbe në vitin 1998, kundër luftimeve që po zhvilloheshin në atë moment në Kosovë.

Në fakt në pankartën e kushëririt të tij shkruhej “Freedom for Kosovo”.

Vetë autori nuk ka ditur ta shpjegojë se përse ka përfunduar në këtë kopertinë.

Ndërkohë, analisti Lutfi Dervishi mendon se “Misteri pse revista e famshme The Economist vendosi në kopertinën e saj për vitin 2016, flamurin shqiptar… Ka ngjallur kureshtje prania e flamurit shqiptar në ballinën e revistës së njohur britanike, por përgjigja dominuese është përmbledhur në fjalën mister!

Ndoshta nuk është dhe aq mister nëse kujtohemi për kualifikimin e Kombëtares në EURO 2016!”.


*    *    *November 23, 2015

Tirana pa ujë - Ta mbushim Bolevillën me shurrë, reagon me shurrë Artan Fuga


Artan Fuga, akademiku i njohur, ka bërë një reagim të ashpër për situatën e fundit të krijuar në Tiranë, ku në shumë lagje mungon uji i pijshëm. Fuga ironizon me deklaratat e përfaqësuesve shtetëtorë që gjejnë justifikime për këtë problem, si dhe kritikon punën e gazetarëve që nuk investigojnë, por thjesht i zgjasin mikrofonin nëpunësit që flet broçkulla. Lexoni më poshtë reagimin e plotë të Fugës.

“Nuk ka shi në dimër se ka rënë shi, nuk ka ujë në verë se nuk ka rënë shi.

Na ka marrë lumi!

Ra pak shi në Tiranë dhe rrugët u bënë det. Veturat motoskafe a gomone, dyqanet liqene, Qenan K. kishte dalë për peshk duke e hedh rrjetën nga kati i shtatë mbi kokën e kalit të Skënderbeut.

Na ka marrë lumi!

Ra pak shi në Tiranë, fryu pak erë dhe mijra fije elektriku i mori flladi i vjeshtës. Nuk kishim as qiri ta vinim te semaforët. Nuk merret vesh se ku është e kuqja dhe ku është jeshilja. E verdha është në surratet tona.

Na ka marrë lumi!

Ra pak shi në Tiranë dhe thonë se filtrat e ujësjellësit nuk duan të punojnë. Shyqyr që janë filtrat automatikë thuaj se po të ishin nëpunës do të na kishin dhënë ujë me baltë dhe do të na thoshin se është një baltë e veçantë që bënë mirë si të gatuhen grosh me pilaf.

Del dikush në televizor dhe na shpjegon se filtrat nuk punojnë se erdhi uji me baltë nga shiu... Hajde shpjegim hajde! Dhe nuk kemi ujë se po të kishim ujë do të kishim baltë. Pra më mirë pa ujë se të pimë baltë. Pra, duhet të jemi të lumtur.

O pika ne na ka marrë lumi.

Askushi nuk thotë si të bëjmë që uji mos vijë me baltë dhe kur bie një vesë shi. Imagjinoni sikur të bjeri një muaj shi...

Bjer o shi

ne nga ty nuk kemi frikë aspak

për çudi... etj.

Pse nuk na lajmëroni kur bie shi o trima që ta mbledhim me govata e uturakë dhe ta pimë direkt pa kaluar nga bolevilla.

O na ka marrë lumi që na rëntë pika... pika lumi në kokë!

Doli xhaja dhe thoshte se ujësjellësi i paska marrë masat dhe do na furnizojë ne gjysmën e Tiranës me autobote.

Ore e di ai se për mashtrim publik mund ta dënojnë me arrest shtëpie duke e lënë të vdesë për ujë. Gjysmën e Tiranës do të furnizojë ai me ujë...

O mashtrues ordiner!

Të paktën bashkia të heqë ligjin për bërjen e shurrës që t'i bëjmë shurrën ujit.

Mbase e mbushim bolevillën me urinë mo!

Ja tha se së shpejti do të kemi ujë sa të ikin baltrat. I bie që po ra shi të mos kemi ujë, edhe po të mos bjerë shi përsëri nuk kemi ujë.

Na ka marrë lumi se kemi hyrë në një kontradiktë të pazgjidhshme.

Për nja dy ditë vjen uji - tha ai robi në intervistë. O Zot po ne deri atëhere kemi ngordh për ujë. Pas dy ditësh kur të na vijë uji do të na gjejë kadavra.

O na mori lumi.

O gazetar, o maskara, nuk ke turp mo që i zgjat mikrofonin një nëpunësi që këput brockulla dhe nuk shkon të investigosh, nuk i heq dhëmbë e dhëmballë nëpunësit dhe shefit të vet duke i kërkuar llogari përse gjysma e Tiranës nuk ka ujë.

Pranon justifikime se nuk ka ujë për të pirë se ka shumë ujë shiu!!!

Hahahahaha!

Si tha mo, bregu i Lumit nuk është adresë e bashkisë! Po atje jetojnë njerëz o njeri! Cfarë do t'i bësh ata, po votat e tyre i donit mo?

O na ka marrë lumi!

Po Myslym Shyrin e keni në hartën e bashkisë mo!

O lumi, o lumi!

Ujëëë se vdiqa”, shkruan Fuga.*    *   *


Kaçaniku, qyteti i luftëtarëve të ISIS


Reportazh i "Le Iene", kamera të fshehta me familjarët e xhihadistëve kosovarë

"Kaçaniku, qyteti i luftëtarëve të ISIS", kështu e ka quajtur reportazhin 10 minutësh emisioni investigativ "Le Iene" transmetuar këtë mbrëmje në Canale 5. Përmes udhëtimit të gazetarit të këtij programi në qytetin kosovar me mbi 30 mijë banorë, zbulohen dritëhijet e personazheve të cilët shpesh janë shfaqur në media si terroristët shqiptarë që luftojnë në Siri, për llogari të Shtetit Islamik.

Mbi 30 kaçanikas thuhet me siguri se janë rreshtuar krah ISIS, ndërsa ai që njihet si më i rrezikshmi, Lavdërim Muhaxheri, është objekti kryesor i këtij reportazhi. Shoqëruar nga një taksist vendas, gazetari italian arrin të flasë me familjarët e të ashtuquajturit "kasapi", për shkak të një fotoje që bëri bujë, ku Lavdërim Muhaxheri shfaqej duke i prerë fytin me thikë një djali.

Vëllezërit e xhihadistit shohin një video ku "kasapi" ekzekuton një tjetër djalë të vogël, por ata nuk e besojnë duke thënë se bëhet fjalë për një montazh filmik. Nga shtëpia e xhihadistit kosovar, gazetari dhe shoqëruesi i tij vendas marrin dëshmi nga të tjerë persona në qendër të qytetit të cilët pranojnë rrezikshmërinë e terroristit të njohur.

Imami i Kaçanikut i pyetur në prani të kameras pranon se personazhi në fjalë është terrorist dhe gjithshtu shpjegon se rregullat e islamit në Kaçanik, janë më ekstreme.

Reportazhin që me sa duket nga veshjet e protagonistëve është realizuar në verë, "Le Iene" e mbyll me mesazhin e një prindi kosovar, fëmija adoleshent i të cilit ka ikur pa aprovimin e tij në Siri. Babai nuk është dakord me luftën në krah të ISIS, ndaj dhe kërkon të sensibilizojë këdo që mund të mashtrohet.

Kacanik - Lavdrim Muhaxheri


*    *   *