"

August 14, 2013

Kukullae bacës Sali,
Lulëzim Gjelbërimi


Shënime nga ditari i Doktorit: 
Debate me Lulin dhe Mulin

Sot e humba paraditen me Lulin. Më kishte bërë SMS qysh herët dhe donte të fliste në telefon. Ja hapa telefonin dhe e pyeta çfarë e shqetësonte.
-Dua të bëj dhe unë një deklaratë për shtyp, tha. Kam mbi një javë që jam bërë kryetar.
-Ke shumë të drejtë, i thashë, shkruaj: Qeveria e re e Piktorit është një grumbull hajdutësh, trafikantësh, vrasësish, dhe kamikazësh të Edi Ramës, të betuar për të shkatërruar Shqipërinë…
Luli më ndërpreu pak.

-Sikur ta bëjmë pak më ndryshe, tha, se duket që e ke shkruar ti.
-Patjetër, i thashë, shkruej: Ata që do hyjnë në zyrat e ministrave janë njerëzit më të urryer jo vetëm nga gjithë shqiptarët, por dhe vetë socialistët. Ai ka lënë jashtë qeverisë ajkën e socialistëve shqiptarë dhe ka futur në qeveri njerëz të bizneseve të tij. A e dini ju se kjo është qeveri e baxhanakut të Edi Ramës, kunatit Ilir…
-Doktor, shiko, këtë baxhanakun dhe kunatin t’i shmangim se ty të ka vdekur baxhanaku, m’u po më vdes të gjallë Kunati. E kam pak bezdi, s’e lexoj dot…
-Ashtu, mirë, shkruj, i thashë. Kjo qeveri, e cila ka dalë nga mafia e drogës dhe prostitucionit, ka thyer çdo rekord në botë pasi është një qeveri e diktuar nga Ramiz Alia, i cili ka lënë amanet që Saimir Tahiri kur të rritet, të bëhet Ministër i Brendëshëm, që Erion Veliaj kur të rritet, të bëhet Ministër i Mirëqenies, që djali i Hamit Beqes të bëhet Ministër Shëndetësie, se shpresonte që duke i pasur komshi, do t’i jepte ilaçet falas. Por ai vdiq pa ia arritur kësaj dite, por Edi Rama ia ruajti amanetet.
-Doktor, sikur ta shmangim këtë Ramiz Alinë, më tha Luli, se nuk e besojnë njerëzit…
-Dakord, shkruaj, i thashë: Kjo është qeveri e drogës, prostitucionit dhe krimit, është më e korruptuara e globit…
E pashë që Luli nuk ishte entuziast.
-Çfarë ke, e pyeta.
-I mbajta shënim, tha, do bëj një deklaratë, t’i mbledh të gjitha në një. Është pak e rëndë.
-Do mësohesh, i thashë. Më kujtohet Laura në fillim nuk pranonte, më vjen zor thoshte, pastaj vinte çdo ditë kërkonte vetë që të dilte. Dhe ty do të dalë turpi.
-E di që do më dalë tha, por është pak e vështirë në fillim.
U ndava me Lulin pasi Flamuri më kishte kërkuar takim.

Pas gjithë kësaj vale krimi, thashë se mund të kishte diçka interesante.

Por ishte diçka krej tjetër.
-Kam një shqetësim, tha. Kemi bërë gjithë ato porosi për përgjime para zgjedhjeve dhe tani nuk kemi ku t’i çojmë. M’i kanë sjellë mua tek zyra. Unë po përpiqem t’i zbardh disa gjëra me interes.
-Çfarë ka ndonjë gjë, i thashë.
-Po ja kemi zbardhur bisedat e disa ministrave. Njëri me inicialin e parë G. i thotë ministrit me inicial R. që do dalë dhe ai të flasë, por pas shtatorit. Ka sharë dhe Gitën, ka thënë Shqipëria shpëtoi nga ne, po dhe ne shpëtuam nga Argita. Na ishte bërë si pension mujor, duhet të paraqiteshim çdo muaj.
-E prisja nga ai në fakt. Është një skile i pabesë. Tjetër, tjetër çfarë ka, i thashë.
-Ky Astrit Patozi një javë nuk ka folur me asnjë njeri. Jemi të shqetësuar mos ka gjetur ndonjë mënyrë tjetër komunikimi.
-Jo, jo, mos ki merak, i thashë. Këta të Shqipërisë së Mesme flasin me heshtje.
-Ky Sokol Olldashi, tha, i ka thënë njërit në telefon se na gjeti belaja. E kishim mirë Doktorin vetëm kryetar partie, tani do ta kemi dhe kryetar grupi në parlament.
-E marr me mend që është i frikësuar ai djalë. Në fakt duhet të reflektojë, ose të ikë.
-Ky Genc Pollo të ka sharë ty, tha. I ka thënë njërit, mirë gomari që na ngordhi, po s’na lënë rehat as mizat. Dhe lekët e tenderit të fundit që do bëj në jetë, duan t’ia japin prapë Familjes. Unë o e bëj për vete, o s’e bëj fare.
-S’ka faj ai zotëri se ja tolerova llogarinë në Qipro, por do ta shikoj po lëvizi bishtin.
-Ky Ridvan Bode i ka thënë një këshilltari të tij, prit deri në shtator sa të shpëtojmë nga ky plehra dhe mos ça kokë pastaj.
Kjo në fakt m’u duk e rëndë, po Ridvani mund ta ketë thënë dhe për të qetësuar këshilltarin.
-Po Jozefina çfarë ka thënë, i thashë.
-Ajo Doktor të mban vetëm ty në gojë. Njerëzit i flasin për Bashën keq, ajo thotë rrnoft Sali Berisha, të tjerë i shajnë Olldashin, ajo thotë rrnoft Sali Berisha. Dhe kur e thërrasin të shtëpisë në telefon dhe përmendin partinë, ajo i ndërpret duke thënë rrnoft Sali Berisha. Nuk e di si ta shpjegoj.
-Qartë, qartë, i thashë. Është trembur mos e fus në ndonjë grup armiqësor. Megjithatë duhet hetuar përse kaq e zellshme tani. Diçka i fsheh partisë dhe ajo.
-Po e përgjojmë dhe një muaj Doktor, pastaj do ta stakojmë përgjimin, se na i merr Saimir Tahiri vesh gjithë gjërat.
-Ke të drejtë, i thashë. Saimiri i krimit, i drogës, i trafiqeve dhe prostitucionit. E shikoni kujt ia besuan shqiptarët këtë vend? Duhet ta çlirojmë patjetër. Përpara!
6 comments:

 1. Ha ha ha Lulushi i salushit

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kte e kisha shkep 1 her me qef te modh!
   CARDERRI

   Delete
  2. As kukull jo, tollumbac i cfryre

   Delete
 2. Po kur te nderrohet qeveria si do ja beje ky i paafte e shpirt zi?

  ReplyDelete
 3. e paska myt: http://goo.gl/zNB3Tp

  ReplyDelete
  Replies
  1. CA KA MYT O EDVALD SE NUK PO SHOF GJO KTU??!!

   Delete

Eng - - - Comments that are offensive, discriminatory against race, nationality, gender, religion and/or expressed in any other unlawful grounds are strictly prohibited! Thank you!
Alb - - - Ndalohen komentet me fjalë fyese, si dhe komentet që nxitin diskriminimin e përhapjen e urrejtjes mbi baza nacionale, racore, fetare dhe mbi çfarëdo baze tjetër antiligjore. Ju faleminderit!