April 10, 2014

Share Button

Supermbesa Dasara Malltezi


<img src="supermbesa, dasara malltezi.jpeg" alt="Supermbesa-Dasara Malltezi, Sali Berisha" />

Supermbesa rrëfen marrëdhënien me gjyshin Sali Berisha dhe u përgjigjet kritikave: 
“Any publicity, is good publicity”

Mbesa e ish-kryeministrit Sali Berisha ka dhënë një intervistë sot për gazetën “Koha Jonë” ku rrëfen punën me librin“Guidë për lëndën e Letërsisë”, promovuar pak ditë më parë. “Supermbesa”, siç është cilësuar në media ditët e fundit Dasara Malltezi, u përgjigjet pyetjeve mbi komentet në rrjetet sociale, mbi marrëdhëniet me gjyshin e saj, Sali Berisha, por edhe mbështetjen e tij në këtë sipërmarrje.  “Ideja më erdhi krejt rastësisht. Kuptova se nuk po bëja diçka të veçantë me jetën time, nuk po bëja gjëra që do të më ndihmonin të arrija synimet e mia në jetë dhe mendova të bëja këtë libër. Shtysa kryesore ishte dhe fakti që unë e mora këtë si një sfidë me veten, sa e aftë isha unë t’ia dilja vetë... Për librin, periudha e studimit dhe e mbledhjes së materialit ka qenë viti i fundit i maturës, ku unë mësoja dhe shënimet i kisha personale, pa menduar ndonjëherë për t’i botuar, ndërkohë për librin kam punuar që nga dhjetori, pra diku të 3-4 muaj më parë. Pritshmëria ime ishte për diçka tjetër dhe kurrë nuk e prisja këtë lloj reagimi. Ka kaluar çdo pritshmëri dhe më bëhet vërtet qejfi” shprehet Malltezi ndërsa flet për punën e bërë me librin e botuar pak ditë më parë.

E përsa i përket komenteve në rrjetet sociale, ku nuk kanë munguar as kritikat ajo shprehet se: “komentet negative më pëlqejnë shumë. Në fund të fundit çdo koment të jep një lloj informacioni, por komente negative me prapavijë politike as nuk më bëjnë fare përshtypje. Të gjykosh librin nga kopertina në kuptimin e plotë të fjalës! Pra të gjykosh një libër të tërë, gati 200 faqe nga përdorimi i një fjale të vetme (që është mbiemri im) tingëllon absurde”. Duke pranuar se libri i saj ka ngjallur mosbesim dhe debate, Malltezi thotë se “Any publicity, is good publicity” (çdo lloj reklame, është reklamë e mirë)”. Ndërsa përsa i përket raporteve me gjyshin e saj, Sali Berisha ajo thotë se nuk e ka parë atë asnjëherë si kryeministër, deputet, apo politikan. “Gjithmonë për mua ka qenë gjyshi. I vetmi dallim është që tani e takoj shumë me shpesh dhe jam tmerrësisht e lumtur për këtë gjë” vijon ajo. Ndërsa përsa përfshirjes në politikë, Malltezi thotë se për momentin nuk e ka një ambicie të tillë. “Synoj tek biznesi, por nuk di të flas për të ardhmen e largët” thotë ajo.


imazhe shqip


*   *   *  

March 26, 2014

Share Button

Tirona Fanatics

<img src="tirona fanatics.jpeg" alt="tirona fanatics, erion isufi, kunati, lul basha," />
                17 NENTORI FANATICS       imazhe shqipKunati i befasuar nga thirrjet naziste në stadium

Kunatit ju hap një telash i ri i papritur lidhur me klubin Tirana. Si familje, Kunati që i vogël ka qenë tifoz me Partizanin. Babai i tij ishte kapter në ushtri, dhe si shumica e familjave të ushtarakëve, ishin me Partizanin. Edhe pse nuk ishte shumë tifoz, sa herë ishte tifoz me dikë, ishte me Partizanin.

Kur mori në dorë bashkinë, mësoi se kishin dhe klubin Tirana. Sado që Kunati mundohej t’i thoshte Tirana, me mendje e kishte 17 Nëntori. Prapë punë partizanësh. Biles sa herë fliste me babain e tij, ai i thoshte vetëm 17 Nëntori dhe kjo e ngatërronte punën kur flisnin në sy të njerëzve të klubit.

Dje në stadium, një tifoz i 17 Nëntorit, d.m.th Tiranës, kishte shkruar një parrullë ku thoshte “ne për ju do rihapim Aushvicin”.

Parrulla ishte naziste, por nuk u mor shumë seriozisht.

Sidoqoftë, Luli e këshilloi Kunatin ta hetonte kush e vuri atë parrullë.

Kunati filloi hetimet dhe i doli që tifozi ishte nga Erseka.

-Si ka mundësi, tifoz i 17 Nëntorit nga Erseka, mendoi Kunati?

Filloi të gërmojë më shumë për të. Doli që kishte pasur dhe babën oficer.

-Si ka mundësi oficer, tha Kunati, dhe kërkon të hapet Aushvici?

Gërmoi dhe më tej, dhe doli që ai punonte në Bashki.

-Si ka mundësi, pyeti Kunati, kush ta ketë futur në Bashki?

Dhe thirri menjëherë shefen e kuadrit, që e ka vajzë teze.

-Ma shiko pak këtë emër, i tha. Si ka filluar punë në Bashki?

Ajo i hodhi një sy të dhënave dhe pa u menduar shumë tha, “këtë unë e kam futur”.

-Po kush ta rekomandoi, i tha Kunati?

-Plotësonte kriteret, i tha vazja e tezes. Ishte nga rrethet, kishte babain oficer, familje me origjinë komuniste. Epo thashë, dora jonë ky, dhe e kam marrë. Bile dhe kur e mora intervistë, e pyeta me kë je tifoz. Më tha me 17 Nëntorin, jo Tiranën. Babi jot gjithmonë nga këta më sjell për punë.

-Mirë, dakord, i tha Kunati. Mos ja thuaj njeriut, se mërziten këta tifozat e Tiranës.

Pas kësaj i raportoi Lulit për situatën.

I tha që tifozi është nga Erseka, familje oficeri, i lidhur me Partinë e Punës, por tani është demokrat i vendosur.

-D.m.th nuk distancohemi dot, tha Luli?

-E kemi pak vështirë, i tha Kunati, se mërzitet babi. E ka djalin e shokut.

-Po mirë, gjej ndonjë mënyrë që të shmangim përgjegjësinë, tha Luli.

-Nuk kemi shumë mundësi, tha Kunati. Vetëm po ja kthyem skuadrës emrin 17 Nëntori dhe të themi që dhe ne me luftën jemi, s’kemi punë me nazistët. Gjithë bashkia dakord është. Vetëm këta tifozët janë kundër.

*   *   *

March 13, 2014

Share Button

Lulzullap bin Bela' al Bashari

Kunati, plan operativ për të futur Lulin në Presidencë

<img src="lulzim basha.jpeg" alt="lulzim basha" />
imazhe shqip

Kunati u informua se Ministri i Jashtëm i Shqipërisë i kishte propozuar Nishanit që të dekorohej me rastin e vizitës në Shqipëri, Ministri i Jashtëm i Emirateve të Bashkuara, Sheiku Abdullah bin Zayed al Nahyan.

Sapo mori vesh, u bë keq që Luli nuk ishte askund në axhendë. Siç dihet, Kunati është interesuar për ca lekë për Tiranën nga Emiratet e Bashkuara, por nuk është bërë gjë akoma.

Atëherë i hyri punës se si të ishte dhe Luli në atë ceremoni.

U lidh me Presidencën dhe ia shpjegoi problemin Jarit.

-Tani unë e futa një herë tek Këshilli i Sigurimit, tha Jari. Do më thonë që e ke Lulin sekretar personal. E kam pak të vështirë. Aq më tepër që këta arabët nuk e kanë shumë në konsideratë opozitën. Zakonisht këta vënë Kunatin në opozitë, ose kushëririn. Më fal se nuk e kam për ty. D.m.th është sikur të vërë Rama Kunatin d.m.th.

-E di, e di, tha Kunati, por duhet të gjejmë një mënyrë që Luli të jetë aty.

-Po mirë, sajo diçka sikur është rastësisht këtu, i tha Jari, dhe ashtu e fus në takim.

Kunati i hyri punës. Mori axhendën. Fiksoi orarin fiks kur do hynte Sheiku Abdullah bin Zayed al Nahyan dhe ndërtoi një skemë.

Luli do hynte në Presidencë nga dera e pasme, do t’u thoshte rojeve kam takim me Presidentin, do të ngjitej lart, do të shkonte tek dera e Presidentit, por aty nuk do futej tek sekretaria, por do bënte djathtas tek një sallë e vogël pritjesh dhe do priste aty. Kur të vinte Sheiku Abdullah bin Zayed al Nahyan, sipas protokollit do priste aty 1 minutë. Kur të hapej dera, Luli do ishte aty dhe do t’i fliste. Pastaj do bënte sikur nuk kuptonte dhe do hynte në takim.

Ja dërgoi skemën Jarit dhe atij i pëlqeu.

-E paske qarë, tha. Ku i di gjithë këto gjëra mo burrë?

-E kam bërë një plan më të hollësishëm për të takuar Hillari Klintonin në Rinas, atëherë kur erdhi dhe nuk takoi Lulin, i tha, por nuk e lanë ata rojet. Kurse këtu nuk kanë shans rojet ta ndalin se ka hyrë brenda.

-Po sikur të hyjnë rojet më parë dhe të kontrollojnë dhomat, i tha Jari.

-E kam llogaritur dhe këtë, i tha Kunati. Luli, po dëgjoi hapa, do shtrihet përmbys dhe do bëjë sikur falet. Ata e kanë zakon që kur falesh, nuk të prekin. Sa të mbarojë Luli faljen, vjen grupi dhe s’kanë ç’i bëjnë.

-Qenke gjeni, i tha Jari. Hallall. Do dalë me sukses, mos ki merak.

Dhe në fakt gjithçka shkoi sipas parashikimit. Luli arriti të futet në takim dhe të jetë prezent kur Jari dekoroi Sheikun Abdullah bin Zayed al Nahyan.

Pasi mbaroi ceremonia, Sheiku iu afrua Lulit dhe i dha dorën.

Luli iu prezantua duke i thënë se ‘jam kryetari i opzitës’.

-Aha, çfarë e keni kryeministrin, kunat apo baxhanak, e pyeti.

Luli u hutua aq shumë nga përmendja e Kunatit sa nxitoi t’i thotë: “Jo, jo, Kunati nuk ka ardhur”.

-Kuptova, tha Sheiku, qenke baxhanaku.

Luli e humbi përsëri dhe nxitoi t’ia shpjegonte, por Sheiku ndërkohë u largua.

Ditmiri iu afrua dhe duke e parë në siklet, i tha ‘mos u shqetëso se e sqaroj unë që ka vdekur në Gërdec baxhanaku’.


http://www.gazetatema.net/web/2014/03/13/kunati-plan-operativ-per-te-futur-lulin-ne-presidence/


imazhe shqip


*   *   *