May 25, 2016

Izet Haxhia: Lidhjet e fshatarit Flamur Noka me UDB-në serbe dhe takimi sekret i Berishës në Krans Montana me ministrin e Brendshëm serb


Izet Haxhia ka reaguar në lidhje me dyshimet se Flamur Noka ka bashkëpunuar me UDB-në serbe.

Ai thotë se shumë politikanë shqiptarë, me në krye Berishën, kanë pasur lidhje me shërbimet secrete serbe.

Sipas tij, ka pasur tre grupime që i kanë shërbyer Serbisë, dhe bëhet fjalë për Tropojë, Shkodrën dhe Dibrën, grupime që kanë nxjerrë disa politikanë të rëndësishëm.

Haxhia tregon edhe një takim sekret të Berishës me ministrin e Brendshëm serb në Krans Montana të Zvicrës, mbajtur në 1992.

Ja çfarë shkruan Haxhia:

“Duke u nisur nga afera ‘Noka’ e dale ne media ditet e fundit, ne lidhje me nje ngjarje te fshatarit Flumur Noka me organet serbe te sigurise e inteligjenses, ngjarje e cila siç duket ka percaktuar fatin politik te mevonshem te ketij fshatari nga Novosej i Kukesit dhe karrieren e tij deri ne postin e ministrit te Brendshem, desha t’i kthehem diteve te para te krijimit te partise se pare opozitare PD dhe ardhjes se saj ne pushtet.

Pas marrjes se kontrollit te plote te PD nga “dhendri” i Serbise, filluan te mbinin ne postet drejtuese te kesaj partie njerez anonime dhe pa asnje kontribut ne kete parti apo si opozitare.

Filluan te forcoheshin disa grupime qe qendren e vetme kishin shtepine e agjentit te dyfishte, te sigurimit dhe UDB serbe, nderlidhesit te dhendrit te Serbise me keto sherbime, Bujar Hoxhes.

Te gjitha fijet dhe lidhjet e ketyre personave kishin nje rezidence te perbashket, qe ishte shtepia e rezidentit te UDB, Bujar Hoxha.

Nga kjo shtepi dolen emrat e atyre qe do të drejtonin PD dhe shtetin shqiptar.

Grupimi i pare ishte ai i Shkodres me drejtues Ferit Hotin, pa rekomandimin e te cilit nuk mund te beje karriere ne PD.

Eshte nje fakt i ditur dhe thene qe ne kohe te diktatures, që sherbimet sekrete serbe punonin nga tre kanale te ndryshme ne Shqipëri.

Njeri kanal ishte ai i Shkodres, i dyti ai i Tropojes dhe i treti ai i Dibres.

Dhe pika e bashkimit te tyre ishte rezidenti i UDB, Bujar Hoxha, mik i ngushte i dhendrit te Serbise dhe i vetmi qe dhendri i shkonte tek kembet orar e pa orar.

Nuk eshte rastesi qe nga tre keto linja agjenturore dolen drejtuesit kryesore te PD dhe me vone te shtetit shqiptar.

Nga Shkodra dolen Bashkim Kopliku, djali i halles se Ferit Hotit, Ali Spahia e te tjere.

Nuk eshte rastesi qe pikrisht ne Shkoder ndodhi dy prilli qe solli ardhjen ne pushtet te ketyre grupimeve agjenturore.

Grupimi i Dibres me ne krye Gazideden qe kishte lidhje te ngushta me sherbimet sekrete serbo- maqedonase. Pjestaret e ketij grupimi moren postet me te rendesishme ne qeverisjen e PD.

Dhe grupimi i fundit ai i Tropojes, qe me mbeshtetjen edhe te njeriut te sherbimeve sekrete serbe, Elez Biberaj arriti te vihej ne krye te ketyre grupimeve me dhendrin e devotshem te Serbise, Berishen.

Vete rrjedhat e mevonshme te zhvillimeve politike 25- vjecare treguan se sa me devotshmeri i kryen detyrat e dhena nga padronet e tyre ne Beograd, keta persona qe shkaterruan shtetin, pronat, futen percarjen krahinore e politike, futen korrupsionon e kriminalitetin ne shtet e çuan vendin drejt konfliktit civil, mbushen administraten e shtetit me agjente te dyfishte te sigurimit e sherbimeve sekrete te huaja.

Nuk eshte rastesi apo takım kortezie ai takım tre oresh ne Krans Montana te Zvicres, i dhendrit te Serbise me ministrin e Jashtem serb Jovanoviç, per rreth tre ore ne suiten e hotelit Golf ne vitin 1992.

Asgje ne keto 25 vite te tranzicionit te pafund ne vendin tone nuk eshte rastesi, as edhe ngritja deri ne postin e ministrit te Brendshem te nje idioti si Flamur Noka.

Çdo gje eshte e planifikuar me saktesi nga qendrat e sherbimeve sekrete te Beogradit, dhe zbatuar me devotshmeri nga kjo tufe tradhtaresh, me ne krye dhendrin e Serbise, Berisha”.


*   *   *

Një sprovë për të folur si Sali Berisha, për Sali Berishën


Kjo është një sprovë se si mund të shkruash një shkrim për Sali Berishën, duke përdorur fjalorin e Sali Berishës. Diareja mendore e tij nuk ka te ndalur. Duke share e shpifur, duke u bërë biografine kundërshtarëve, si mbeturine hoxhiste e diktatures, nuk le njeri pa marre ne goje e pa u shtremberuar emrat dhe mbiemrat. Nëse ketij burri do t’i vesh gjithe epitetet dhe sharjet per te tjeret, te perdorura ne Kuvend dhe në daljet publike, portreti itij do të duket një përbindësh, por ndryshe nga protretizimi që ai u bën kundërshtarëve, ky duket një përbindësh i besushëm. Gjithë fyerjet dhe sharjet e mëposhtme jan ënxjerrë nga fjalimet e tij.

Sali Bisha, ky bastard i rracës së pastër malësore, e ka nisur logorene e tij që kur u shfaq në politikë, pasi zbriti nga varka e Enverit në Drilon. E nisi me bashkëluftetaret e tij, në stilin enverist të mësuesit të tij shpirtëror, sepse ata kishin filluar te dyshonin në formatin e tij komunist. Gramoz Pashko u shpall “kontrabandist në hije i qeverise, që kërkon të bëjë 10 milionë dollarë dhe të largohet jashte”. (RD, ). Heroin e demokracise, Azem Hajdarin, e bëri leckë, si pijanec, “spiun, i graduar nga kolonel  Cupi”, “kontrabandist, hajdut, vrasës… terrorist dhe terrorizmit do t’i tregojme vendin”. (RD, ) Për Genc Rulin ” hajdut dhe dëmtues i imazhit të Partisë nga shpërdorimi i pushtetit, që nuk merr as votat e familjarëve te tij”; per Neritan Ceken, “bashkëpunëtor i sigurimit te shtetit, i dal nga ËC-ja e Ramiz Alise, i quajtur Neritan Aliaj).

Imami hipur mbi tank, si gjeneral i Zerves, për të pushtuar Tiranen, na del me vone ministri me idiot qe ka pare historia, “Arben Imami përfaqëson së pari një fyerje të rëndë për të gjithë shqiptaret, xhahil në këtë profesion…Kam patur rast të vizitoj edhe kurora absolute, por edhe në këto vende kam gjetur ministra të përgjegjshëm. Kurse këtu vendoset në krye të drejtësisë një i pavetëdijshëm, një njeri që është shquar gjithë jetën me aventurizëm dhe për mediokritet…”

Për të mos vazhduar me “Kacin e zi, spiuni i sigurimit në Francë, që bënte thirrje për thyerje kafkash demokratësh” dhe tani e thirri në krah, për nevoja personale. Për Sabri Godon e ndjerë, që “krijoi Partinë Republikane në zyrën e Ramiz Alise” dhe “kolonel i Sigurimit të Shtetit, që ndiqte bandat”… Dhe si i paturpshëm në infinit, tanimë derdh lotë krokodili në përvjerorët e Azemit, Pashkos, Godos…Si i thonë fjalës, të vret natën dhe të qan ditën, sipas njeriut të besueshëm në krah të tij, Izetit, që qeveria e prokuroria duhej të merreshin seriozisht me pohimet e tij publike.

Sali Qeni leh për ditë e për natë, sa herë sheh endrra me fantazma, duke vjellë gjithë psikikën e tij kunder Edi Rames dhe ministrit te tij të brendshëm Saimir Tahirit. Jo se kryeministri nuk gabon, jo se e ndrit me qeverisjen, por përbindëshi historik i Partisë nuk merret me keqqeverisjen dhe as me mbajtjen e premtimeve, po me banalitete te tipit ” me njftojne se “hengri me filanin e fistekun, beri orgji…”. Dhe përshkruan orgjinë me detaje, a thua se ishte vetë viktima e kësaj orgjie. Si legen e lavire shpif e shan Saimirin dhe policinë e shtetit, sepse kjo eshtë kolona kryesore e qeverisë dhe me rrëzimin e saj, mendon se e shemb krejt godinën. Po inati i tërbuar ndaj ministrit të brendshëm nis që kur i preu drogën e Lazaratit dhe e la si miu në vrimën e tij, që nxjerr kokën dhe skërmitet. Ndërkohë ky horr mendon se duke kërcënuar Saimirin, kështu duket i fortë dhe trim para të tijëve dhe kriminëlëve e banditëve, që e kanë mbajtur me të gjitha të mirat. Duke qenë se Saimiri me policinë janë tmerr i kësaj bande berishane, atëhere është e qartë pse sulmohet non stop një nga ministrat më të suksesshëm të qeverise.

Ky faqeshollë këpucësh që zbulon përgjuesit e policisë dhe sajon lloj-lloj intrigash, të cilat ia përplasi në surrat policia italiane, detyrohet të pranojë se edhe ai ka përgjuar, po vetëm me lejen e prokurorit të përgjithshem. Po cilit prokuror, lavires së bulevardit do t’i merrte leje ky? Që nuk e linte prokurorinë të bënte detyrën dhe i mbyllte të hetuarit prej saj në shpellën e tij kryeministrore? I kërkon kryeministrit të respektojë institucionin e presidentit, po cilit president? Horrit te bulevardit?

Kjo monster e politikës shqiptare niset me sloganin, shpif, shpif, se dicka do mbetet dhe si makinë baltosjeje bën pis këdo që i del përpara; politikanë, biznesmenë, gazetarë, katundarë…Po, si skuth që është, leh atje ku ndihet i sigurt, brenda Kuvendit, apo në vrimën e miut, në zyrën e tij. Dhe pasi shpreh tronditjen e thellë ndaj dhunës së Ramës me gazetaren intervistuese, pse i përmendi fëmijën, vetë si kapobandë, si padrino dhe si rrugac ordiner i hakërrehet gazetares që e pyet, “je zëdhënëse e krimit”. Gjeti gazetaren e urtë, se dikush tjeter, ia fuste mikrofonin në gojë, jo për ta gjakosur, po mbase e lezeton të mbajë gjë në gojë dhe te leh sa me pak.

Ky varkar i Enverit, që i mbante duart pa larë një javë, pasi i merrte analizën e shurrës së diktatorit, komunist njëqind karate, akuzon të tjerët për gjyshërit dhe dajot në Partinë e Punës, të cilët nuk kishin patur asnjë rast të dilnin në foto me Byrone Politike të kohës, apo të shetisnin me varkë me familjen e diktatorit. Më i pafytyri, më saktë, përdhunuesi i kësaj skene të ndyrë politike, pasi i quan të tjerët mafiozë, padrinjo, meduza të krimit, megahajdutë, vrasës, kur i vjen veza në b…, kërkon ndihmë, i thërret, struket në poturet e tyre dhe thith me kenaqesi erërat që qarkullojnë aty.

Ky vrasës gjakftohtë i katër qytetarëve të pafajshëm në mes të bulevardit, merr guximin shvejkjan të flasë për dëkriminalizimin e politikës. Pika Muhamet, me kë bën muhabet. Sipas këtij idioti, Blendi Klosi, qe ka thyer katër shishe birrë në rrugë, duhet të largohet nga politika, ndërsa ky psikopati i Vucidolit, që theu katër jetë në bulevard, duhet të vazhdojë të lehë në skenën politike, ashtu i currufiasur dhe i marrë, sic është. Kësaj gjyshja ime i thoshte, të kesh dy b…, (jo dy Berishë) një ta cash, një ta mbash!Shënim i nevojshëm: fjalët dhe shprehjet e përdorura, si legen, vrase, mafioz, bandit, psikopat, idiot, i pafytyre, faqeshollë si këpuca, lavire bulevardi, horr bulevardi, përdhunues, rrugac, mi, qen, përbindësh, bastard, monstër janë marrë nga fjalori i udhëheqësit histerik të PD-së në Kuvend dhe në daljet publike…Për etikë nuk i vesh familjes së tij, ato që thotë e shkruan për familjet e të tjerëveë megjithëse i ka shumë më keq se ata.

Skifter Cakalli

*    *    *May 16, 2016

Triumf i Ermonela Jahos, shqiptarja fiton “Oscar”-in e operës botërore


Sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho, ka fituar Çmimin Ndërkombëtar të Operës nga votat e publikut botëror.

Ky çmim, që mund të quhet si “Oscar”-i i Operës Botërore, i është dhënë yllit shqiptar të muzikës operistike, gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve të zhvilluar të dielën në mbrëmje në Teatrin Savoy të Londrës.


Jaho e ka fituar këtë çmim në bazë të votave të publikut mbarë botëror. Në kategorinë e çmimit të dhënë nga publiku botëror, sopranoja shqiptare konkurronte me disa nga zërat më të bukur dhe më të njohur të operës botërore kontemporane, si  Joyce Didonato, Juan Diego Florez, Dimitri Hvorostovsky, apo Eva Maria Ëestbroek, etj.

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve përfshiheshin çmimet për regjinë më të mirë,  dirigjentin më të mirë, këngëtarët e kategorive të ndryshme apo produksionet e teatrove nëpër botë.

Nomimini dhe votimi nga publiku botëror lihet me performancat e Ermonela Jahos gjatë tërë këtyre viteve, duke përmendur “Sour Angelica” në triptikun e Pucinit, apo edhe regjistrimin së fundmi të operës “Zaza” me  orkestrën simfonike të BBC në Londër. Këto performanca janë vlerësuar maksimalisht nga disa nga mediat më të njohura dhe me më influencë në botë si “Financial Times”, që sërish boton të hënën një shkrim për sopranon shqiptare, “Times” e Londrës, e shume media në mbarë botën.

Duke folur për Top Channel në Londër, pas marrjes së çmimit ndërkombëtar, Ermonela Jaho tha: “Jam shumë e emocionuar në këto momente. Falenderoj gjithë shqiptarët që votuan për mua dhe publikun që më ndjek në çdo anë të botës. Kushdo që përkushton gjithë jetën drejt pasionit të tij, është gjithmonë fitues”, deklaroi Jaho pas marrjes së çmimit ndërkombëtar.

Ky çmim për yllin shqiptar të muzikës operistike është i pari që një artist shqiptar merr në nivele të tilla kaq të larta, vlerësohet se çmim “Oscar” i muzikës operistike në botë.


*    *    *