"

December 25, 2015

Milot Rashica Vitese, një ndër 5 surprizat e Eredivisie


Eredivisie pak ditë më parë luajti javën e 18-të,  që uli siparin e fazës së parë të kampionatit. Sikurse është tradita, mediat holandeze në cdo prag fundviti, pasi analizojnë gjithcka ka ndodhur deri në dhjetor, zbulojnë 5 surprizat e pjesës së parë të sezonit. Mes emrave të përzgjedhur, është edhe ai i Milot Rashicës, 19-vjecarit të përfaqësueses U-21 të Shqipërisë që luan në radhët e Vitesse. Edhe pse në moshë fare të re, Rashica ka fituar vendin e titullarit, duke e shpërblyer besimin e trajnerit me 6 gola dhe një asist.

Në paragrafin rezervuar për talentin kosovar shkruhet:

 “Një vepër arti e zbuluesve të talenteve të Viteshes. Rashica është me origjinë shqiptare dhe ka luajtur me të rinnjtë dhe skuadrën e parë të Vushtrisë në Kosovë. Gjatë vjeshtës së 2014-ës u pikas nga Viteshe dhe pasi impresionoi gjatë përiudhës së provës firmosi në muajin shkurt të 2015-ës.  Viteshe tani po dëfren me një lojtar krahu që është më i shpejtë se drita. Ka shënuar 6 gola dhe ka dhënë një asist gjatë këtij sezoni. Bashkë me Solanken konsiderhen zbulimet e Viteshes”

Rashica renditet përkrah Christian Santos të NEC Nijmegen, Timo Letschert dhe Bart Ramselaar të Utrechtit dhe Kenny Tete të Ajaxit. Ai konsiderohet një thesar i cmuar për Viteshen, që me shitjen e kartonit të tij mund të arkëtojë shuma të mëdha në të ardhmen.


*    *    *No comments:

Post a Comment

Eng - - - Comments that are offensive, discriminatory against race, nationality, gender, religion and/or expressed in any other unlawful grounds are strictly prohibited! Thank you!
Alb - - - Ndalohen komentet me fjalë fyese, si dhe komentet që nxitin diskriminimin e përhapjen e urrejtjes mbi baza nacionale, racore, fetare dhe mbi çfarëdo baze tjetër antiligjore. Ju faleminderit!