"

December 15, 2015

Napoli; Elseid Hysaj më i miri ndaj Romës, krahu i djathtë i blinduar


Nga krahu i djathtë i mbrojtjes së Napolit nuk kalohet dhe për këtë merita është e gjitha e Elseid Hysajt. Futbollisti shqiptar po vazhdon të shkëlqejë me të kaltrit në këtë sezon, duke u konfirmuar si nga një mbrojtësit më të mirë të Serisë A . Falë 21-vjeçarit nga Shkodra, Napoli ka fituar sigurinë në prapavijë.

Në barazimin 0-0 ndaj Romës, Hysaj dhe Koulibaly rezultuan dy futbollistët më të mirë në fushë për skuadrën e Maurizzio Sarrit. Mediat italiane e vlerësuan me notën 7 paraqitjen e mbrojtësit shqiptar dhe duke parë atë çfarë po shfaq ish-lojtari i Empolit me fanellën e Napolit, trajneri i Shqipërisë, Gianni De Biasi, nuk ka përse të shqetësohet për krahun e djathtë të mbrojtjes, pasi me një Elseid Hysaj në formë të tillë edhe në ndeshjet që do të zhvillojë Kombëtarja kuqezi në Europian, mesfushorët dhe sulmuesit kundërshtarë do ta kenë shumë të vështirë të kalojnë nga ky krah.

Elozhet e mediave italiane për paraqitjen e mbrojtësit 21-vjeçar në sfidën ndaj Romës ishin të shumta. I pakalueshëm në një kundër një, shkruan faqja e specializuar Tuttomercatoweb, duke iu referuar paraqitjes së Hysajt. Arrin të mbajë shumë mirë egjiptianin Salah kur ku i fundit niset me një shpejtësi të frikshme drejt portës kundërshtare, përfshihet edhe pse në jo shumë raste në aksionet sulmuese të skuadrës së tij duke arritur gjithmonë drejt vijës fundore të fushës. Me këto fjalë shumë pozitive mbyll komentin e saj për Hysajn Tuttomercatoweb.

Pasi ndali një lojtar si Paul Pogba në sfidën ndaj Juventusit, talenti nga Shkodra e bëri një gjë të tillë edhe ndaj Mohamed Salah. Fakte këto që tregojnë për klasin e Elseid Hysajt, 21-vjeçarit shqiptar që po i ngjit me një shpejtësi shumë të madhe hapat e karrierës.*    *    *
No comments:

Post a Comment

Eng - - - Comments that are offensive, discriminatory against race, nationality, gender, religion and/or expressed in any other unlawful grounds are strictly prohibited! Thank you!
Alb - - - Ndalohen komentet me fjalë fyese, si dhe komentet që nxitin diskriminimin e përhapjen e urrejtjes mbi baza nacionale, racore, fetare dhe mbi çfarëdo baze tjetër antiligjore. Ju faleminderit!