"

October 11, 2015

Armeni vs Albania, France 2016 - Minutë pas minute/ Foto & Video


90’+2 Shqiperia kualifikohet ne Kampionatin Europian. Kuqezinjte ne feste, Shqiperia FESTON!

90′ Ndeshja humbet emocionet, por Shqiperia kontrollon lojen dhe rezultatin. Gjyqtari jep tre minuta shtese.


76′, Goooool Inkursion i Roshit nga e djathta, futet ne zone fieraku, sherben per Sadikun, i cili mposht per here te trete ne kete ndeshje portierin Kasparov. Shqiperia kualifikohet ne France 2016…..

72′ Del nga fusha Ledian memushaj, nje nga me te miret ne fushe per kuqezinjte. Ne vend te vlonjatit hyn Burim Kukeli.

67′ Gjate goditjes se kendi, topi perfundon ne krahun tjeter, me Sadikun, qe kontrollon, por godet mbi traverse

66′ Odise Roshi merr nje top nga e djathta, ne momentin e pasimit, topi devijohet nga nje mbrojtes armen qe rrezikon te shenoj autogol ne porten e tij, por portieri armen kete here devijon topin ne goditje kendi

64′ Gjimshiti ndalon me faull Artur Sarkinsov dhe mbrojtesi shtatlart ndeshkohet me karton te verdhe, faull per armenet

58′ De Biazi ben zevendesimin e pare: del Cikalleshi, hyn ne fushe sulmuesi i Zyrihut Armando Sadiku

51′ Naser Aliji ndeshkohet me karton te verdhe teksa ndalon Picelin ne nje kundersulm. Goditje denimi e armeneve, te cilet mbahen ne pozicion jashte loje nga Cana me shoke, ndonese godasin traversen me koke.

47′ Kundersulm i kuqezinjve, Bashi sherbehet ne qender, godet nga jashte zones dhe topi eshte i lehte per portierin armen.

46′ Ndeshja rinis me nje rst te kuqezinjve, Roshi kroson nga e djathta, portieri devijon me topin qe shkon ne qender, aty eshte Basha, por goditja e tij eshte e dobet dhe topi del jashte.

Pjesa e dytë

Pjesa e parë – Shqipëria e ka mbyllur me fitoren pjesën e parë të ndeshjes ndaj Armenisë, duke hedhur një hap të sigurt në rrugën drejt kualifikimit direkt në Francë 2016. Ndeshja ka nisur fort nga kuqezinjtë që menjëherë nisën presionin dhe ne minuten e tete, ps nje kembengulje te kuqezinjve Hohanisian, ne përpjekje per te larguar topi, i shqetësuar edhe nga Gashi, shenon autogol. Kuqezinjte ne delir, por nuk ka mbaruar ketu, sepse gjate nje goditjeje denimi ne minuten e 23-të, Gjimshiti shfrytëzon forcen fizike te tij, duke devijuar topin ne porte dhe gooool. Shqiperia i afrohet endrres shekullore dhe historike. Ne minutat e mbetura, ndihet lodhja e te dyja skuadrave dhe reshjet e shiut e bejne terrenin te apershtatshem per nje ndeshje emocionuese. Ne minuten e fundit shtese, armenet rrezikojne me nje goditje qe përfundon guitur me shtyllen e portierit Berisha.

45’+1 Basha kontroll topin ne gjysmefuhen tone, por i shkaktohet faull, me gjyqtarin qe vazhdon lojen. Topin e merr nje mesfushor armen qe nga 16 metra godet dhe rrezikon te shkurtoje diferencen e golave, por per fat te mire topi shkon ngjitur me shtyllen e Berishes. Xhaka irritohet dhe qetesohet nga shoket e skuadres. Me pas gjyqtari mbyll pjesen e pare.

38′ Loja behet e merzitshme me gabime nga te dyja skuadrat. Armenia tenton te nise nje aksion qe perfundon jashte vijave fundore te portes se Berishes


23′ Veprim i bukur me elegance i Memushajt, qe kalon topin mes kembeve te kundershtarit, faull per kuqezinjte: kroson kapiteni i Peskares, topi devijohet nga Berat Gjimshiti dhe Shqiperia shenon golin  dyte.

21‘ Ne te parin top qe merr, Cikalleshi ben nje inkursion nga e majta, del me ne qender dhe godet lehte, me portierin armen qe kontrollon topin.

17′ Kembnegulje e Roshit nga e djathta,, me fierakun qe rrezohet me faull dhe gjyqtari polak ndeshkon me karton te verdhe Arzavjan.. Krosim i Memushajt ne shtyllen e pare, kercen Gjimshiti ne shtyllen e pare dhe topi kalon mbi traverse.

8′ Kembengulje nga e djathta e kuqezinjve ne zone, Basha godet dhe shtyn portieri, Gashi gati te shenoje me porten e boshatosur dhe nje mbrojtes armen shenon autogol ne porten e tij. Armenia-Shqiperi, 0-1.


7′ Goditje denimi brenda zones se Berishes per armenet pas nje faulli te Canes. Godet Movosijan, Berisha devijon dhe nje nga armenet godet me porten bosh mbi traverse. Mund ta pesonim!

1′ Nis ndeshja, me himin shqiptar qe vershellehet, kombetarja shqiptare nis te ushtroje trysni ne zonen kundershtare.

Edhe 90 minuta larg historisë. Shqipëria pritet të luajë raundin finale të eliminatoreve ku përveç fitores, asnjë rezultat nuk na çon në Francë, edhe pse ndeshjet “play off” janë siguruar prej kohësh. Kjo është e vetmja mundësi që e lejon skuadrën e tij të shkojë në Euro 2016.

Pak para ndeshjes janë publikuar formacionet e dy skuadrave. De Biassi do të luajë me formacionin 4-3-3.


Shqipëria: Etrit Berisha, Elseid Hysaj, Lorik Cana, Berat Xhimshiti, Naser Aliji, Migjen Basha, Taulant Xhaka, Ledian Memushaj, Odise Roshi, Sokol Cikalleshi, Shkelzen Gashi.

Armenia: Gevorg Kasparov, Gael Andonian, Varazdat Haroyan, Robert Arzumanyan, Karlen Mkrchyan, Marcos Pizzelli, Gevorg Ghazaryan, Kamo Hovhannisyan, Yura Movsisyan, Artur Yusbashyan, Henrikh Mkhitarian.

Shqipëria ka në krahun e saj edhe statistikat në përballjet e mëparshme. Që pas shpërbërjes së ish Bashkimit Sovjetik, kur Armenia u bë e pavarur dhe krijoi ekipin e saj kombëtar, është përballur 4 herë më Shqipërinë.

Sfida në të cilat janë regjistruar dy fitore për kuqezinjtë, një barazim dhe një sukses i armenëve. Shqipëria ka barazuar 1-1 në Tiranë në vitin 1996 në eliminatoret e Kupës së Botës 1998, ndërsa në ndeshjen e kthimit është mundur 3-0 në Jerevan, në vitin 1997. Më pas skuadrat janë ndeshur edhe në një miqësore në vitin 2013 të fituar 2-1 nga Shqipëria, ndërsa sfida e fundit është padyshim në kujtesën e të gjithëve, suksesi me përmbysje 2-1 në “Elbasan Arena” me golat e Mavrajt dhe Gashit.(SHQIP)

*    *    *

No comments:

Post a Comment

Eng - - - Comments that are offensive, discriminatory against race, nationality, gender, religion and/or expressed in any other unlawful grounds are strictly prohibited! Thank you!
Alb - - - Ndalohen komentet me fjalë fyese, si dhe komentet që nxitin diskriminimin e përhapjen e urrejtjes mbi baza nacionale, racore, fetare dhe mbi çfarëdo baze tjetër antiligjore. Ju faleminderit!