"

October 11, 2015

Historike! Ëndrra bëhet realitet. Shqipëria kualifikohet në “Francë 2016”


Ëndrra bëhet realitet. Në historinë 85-vjeçare të historisë së futbollit shqiptar, kombëtarja arrin të kualifikohet direkt në Kampionatin Europian Francë 2016, duke dalë në vend të dytë të grupit I. Me Portugalinë që u rendit në vend të parë, kuqezinjtë arrijnë të dalin në vend të dytë me 14 pikë, duke lënë pas Danimarkën, Serbinë dhe Armeninë.
Pikërisht kundër kësaj të fundit, skuadra e De Biazit ka marrë një fitore të merituar, duke shënuar dy gola në pjesën e parë me autogol të Hohanisian dhe Gjimshitit në minutat 8’ dhe ’24. Ndërkohë që në pjesën e dytë, Sadiku trefishon rezultatin në minutën e 76’, duke vulosur rezultatin, fitoren dhe kualifikimin direkt në Europianin 2016 në qershorin që vjen.

Një vit historik për kombin shqiptar, i cili pasi ka përjetuar pjesëmarrjen e Skënderbeut në fazën e Europa League, arrin të prekë edhe ëndrrën e miliona shqiptarëve për të marrë pjesë për herë të parë në një veprimtari evropiane.

Është fitorja e të gjithëve, nga Berisha, te Sadiku, nga trajneri De Biazi te presidenti Duka e deri te tifozët kuqezinj në të gjithë botën. Shqipëria tashmë mund të festojë dhe të bëjë një autokritikë të madhe pas humbjes në minutat shtesë kundër Serbisë. Urime Shqipëri!*    *    *

No comments:

Post a Comment

Eng - - - Comments that are offensive, discriminatory against race, nationality, gender, religion and/or expressed in any other unlawful grounds are strictly prohibited! Thank you!
Alb - - - Ndalohen komentet me fjalë fyese, si dhe komentet që nxitin diskriminimin e përhapjen e urrejtjes mbi baza nacionale, racore, fetare dhe mbi çfarëdo baze tjetër antiligjore. Ju faleminderit!