"

November 26, 2013

Lotët e krokodilit të Lulzim BashësNga Mero Baze

Lulzim Basha e ka takuar Olldashin para vdekjes, por nuk ka treguar! E pranoi sot në mbledhjen e grupit parlamentar, që e kishte takuar disa ditë para vdekjes dhe që kishin folur për “unitetin” e partisë. Problemi është kujt ia ka mbajtur Basha sekret këtë takim dhe pse nuk e ka bërë publik?

Takimi Basha-Olldashi është një takim që mund ta kishte bërë lajm kur ka ndodhur. Ata ishin dy rivalë, që hynë në një garë krejt të pandershme me njëri- tjetrin. Basha, duke pasur në krah Berishën, i cili ndërhyri brutalisht në fushatë, dhe tjetri, nën pabesinë e tyre, duke u përdorur dhe kriminelë ndaj tij. Si përfundim, ditën e votimit u votua me lista që nuk ishin anëtarë të PD-së, me fletë votimi me numër rendor, që e bënin votimin të hapur, dhe nën një klimë terrori ku vota për Sokol Olldashin identifikohej me Edi Ramën.

Pas kësaj paburrërie të madhe, Olldashi ndërpreu komunikimin me Sali Berishën dhe natyrisht nuk kishte ndonjë mëri ekstreme me të emëruarin e tij, Bashën, pasi ai thjesht u përdor në këtë histori të pistë, siç është përdorur gjithë jetën.

Por fjalimi i tij para deputetëve sot ishte i turpshëm. Nxitimi i tij për të shpallur Olldashin një mik, i cili ka vdekur i pajtuar me të, fsheh përveç frikës nga ftohja me mbështetësit e Olldashit në parti, dhe imitimin e një prej zakoneve më të ndyra të Sali Berishës me kundërshtarët e vdekur të tij. Duket e tepërt, por kjo është në të vërtetë ajo çfarë Sali Berisha ka bërë gjithë jetën me rivalët dhe kundërshtarët e tij pas vdekjes.

Nuk hyj tek njerëzit paranojakë dhe nuk kam asnjë iluzion se Pjetër Arbnorit, Azem Hajdarit, Gramoz Pashkos, etj., ua mori jetën Zoti dhe jo Sali Berisha. Nuk hyj tek ata që shikojnë skenar konspirativë apo eliminime fizike në këto vdekje. Por erzin pas vdekjes ua ka marrë Sali Berisha. Duke mos i dashur sa ishin të gjallë, dhe duke i luftuar deri ditën e fundit, pas vdekjes ai ka vrapuar t’i bëjë ata miq të tij, bashkëpunëtorë dhe shokë lufte. Kështu ia bëri Azemit, të cilin për tetë vite e luftoi publikisht, shtetërisht dhe personalisht çdo ditë. Pas vdekjes, e shpalli mik dhe shok ideali. Kështu ia bëri Arbnorit, të cilin e la të ikte i dëshpëruar nga kjo jetë. Kështu ia bëri dhe Pashkos, të cilin nuk e pranoi dot kurrë as si mik as si bashkëpunëtor.

Lulzim Basha mund ta kishte kursyer këtë cilësi të ndyrë të Sali Berishës për ta kthyer në identitet të vet. Ai mund të mos e thoshte sot këtë gjë kaq të shëmtuar, për shkak se Sokoli nuk është me dhe kësisoj Basha ka nevojë vetëm për mbështetësit e tij në mungesë të tij. Nëse kishte diçka pozitive për PD nga takimi me Olldashin, ai duhet t’ua jepte demokratëve atë lajm atë ditë kur u takuan.

E vërteta është se Sokol Oldashi i ka premtuar Bashës se do të jetë me të kur ai të arrijë të bëhet kryetar partie, dhe jo tani që është i dërguar i Berishës. Nuk dua të spekuloj çfarë di që i ka thënë Basha, por me siguri dhe atë e bren diçka brenda vetes dhe nxiton dhe të jetë në rregull dhe me Olldashin dhe me Berishën, po sidomos me Topallin. Por kjo tani nuk ka më rëndësi. Ai nuk do të jetë më askund dhe Basha, i cili e poshtëroi në muajt e fundit të jetës me ndihmën e Familjes, së paku mund ta respektojë në heshtje ikjen e tij.

Nëse vërtet do ta respektojë, është mirë të ndalë mediat e tij dhe portalet online të opozitës, që duan me çdo kusht ta njollosin, duke bërë sikur i kërkojnë llogari policisë “pse nuk tregon” ku ishte, me kë ishte, çfarë po bënte e ku do shkonte pak minuta pra vdekjes. Ka plot mënyra për ta nderuar një njeri, qoftë dhe kundërshtar, pas vdekjes. E vetmja gjë e shëmtuar është të thuash se ishim miq. Kjo përveçse një paburrëri, është një nekrofili politike, një përpjekje për të përfituar nga dikush që nuk ka fuqi të flasë. Ndonjëherë dikë mund ta respektosh më shumë duke i thënë ishim kundërshtarë apo rivalë. Por kjo ka një sekret. Duhet të jesh vetvetja të pranosh se ke një rival. Basha nuk mund të ketë të tillë. Ai ka miq dhe armiq ata që ka Sali Berisha!*   *   *

1 comment:

  1. HYSEN SHOSHORI (pa koment): https://www.youtube.com/watch?v=HFzYi2QTVWM

    ReplyDelete

Eng - - - Comments that are offensive, discriminatory against race, nationality, gender, religion and/or expressed in any other unlawful grounds are strictly prohibited! Thank you!
Alb - - - Ndalohen komentet me fjalë fyese, si dhe komentet që nxitin diskriminimin e përhapjen e urrejtjes mbi baza nacionale, racore, fetare dhe mbi çfarëdo baze tjetër antiligjore. Ju faleminderit!