"

October 18, 2015

Po të them sa është rroga ime te Shqipëria, nuk vjen më njeri/Rrëfehet De Biazi


Kënaqësia e kualifikimit për herë të parë të Shqipërisë në një Kampionat Europian vështirë se do të harrohet ndonjëherë nga Xhani De Biazi. Por trajneri i kuqezinjve, përveç kësaj kënaqësie që ka përfituar duke hyrë në historinë e futbollit shqiptar, nuk e fsheh faktin se tashmë kërkon edhe të shpërblehet financiarisht për punën që ka bërë në drejtimin e kombëtares sonë. Në një intervistë radiofonike për “Radio DeeJay” në Itali, trajneri ka pranuar se në bashkëbisedimin e parë që kishte bërë me presidentin e FSHF-së, Armand Duka, pas kualifikimit, një nga batutat ishte edhe “ka ardhur koha që të paguash”, duke iu referuar një rritje rroge të mundshme.

“Ishte thjesht një batutë, ndonëse e di se ka një kontribut të rëndësishëm financiar nga UEFA për skuadrat që marrin pjesë në fazën finale të Kampionatit Europian. Unë mendoj se jam mes trajnerëve më pak të paguar të kombëtareve të kualifikuara. Sa paguhem? Më mirë të mos e them se pastaj nuk shkon më askush te Shqipëria. Por kënaqësia e kualifikimit të Shqipërisë nuk ka çmim, janë situata që të lënë pa fjalë, të mbushin me krenari dhe dinjitet, të cilat janë gjërat më të rëndësishme në jetë”, tha De Biazi në këtë intervistë të dhënë gazetarëve të njohur Ivan Zazaroni dhe Fabio Karesa.

Këta të fundit kërkonin me ngulm të dinin se çfarë do të bënte De Biazi pas eksperiencës në Europian, nëse do të vazhdonte të ishte pjesë e përfaqësueses kuqezi, apo nëse do t’i bashkohej një kombëtareje tjetër apo klubeve. Trajneri pranoi se aktualisht nuk kishte asnjë të re në këtë aspekt, por mbetej i qetë, falë mirëkuptimit që kishte me FSHF-në. “Do të ndalem për momentin të shoh se çfarë mund të bëj. Duhet të flas më parë me Federatën, për të kuptuar nëse duan që të vazhdojnë me mua apo të ndjekin rrugë të tjera. Meqë kemi një marrëdhënie të mirë mes nesh, nuk do të ketë probleme nga kjo pikëpamje”, theksoi ai, raporton Shqip.

Sido që të shkojnë bisedimet mes De Biazit dhe FSHF-së, trajneri është shumë i lumtur me këtë eksperiencë që ka bërë në Shqipëri, duke e kthyer kombëtaren në një emër të njohur në arenën ndërkombëtare dhe duke i shërbyer edhe ai kauzës së afrimit drejt Europës të vendit tonë. “Mendoj se Shqipëria po i afrohet gjithnjë e më shumë Europës, me dëshirë dhe entuziazëm. Është një popull shumë i ri, që ka entuziazmin e të rinjve dhe që kërkon nëpërmjet studimeve, apo edhe nëpërmjet këtij shembulli që dhanë lojtarët e mi, që të bëjnë të mundur të pamundurën. Ky është një mesazh i rëndësishëm sidomos për më të rinjtë”, theksoi De Biazi në këtë intervistë për radion e njohur italiane.

Pas nderimeve më të larta që mori në Shqipëri pas kualifikimit, për trajnerin e kuqezinjve kanë ardhur edhe vlerësimet në vendlindjen e tij. Bashkia e Koneljanos, ku banon De Biazi me familjen e tij, i ka dhënë atij titullin “Cima da Conegliano”, me motivacionin “pasi ka ditur të edukojë të rinjtë dhe të rriturit me vlerat e besnikërisë dhe disiplinës, duke u bërë ambasador i qytetit tonë në botë”. Në fjalimin e tij, trajneri nuk ka ngurruar të ftojë italianët që të kopjonin shqiptarët, për përkushtimin ndaj kombit. “Unë kam prezantuar kudo ku kam qenë krahinën e Trevizos, prejardhja ime më ka mbajtur gjithmonë këtu, afër vendit ku kam lindur. Por në Shqipëri kam gjetur një përkushtim ndaj fanellës, ngjyrave dhe flamurit që nuk e gjej në Itali. Ne duhet të dëgjojmë më fort thirrjen e kombit tonë, të flamurit tonë dhe të tregojmë më shumë zemër ndaj asaj që bëjmë. Nëse i bën gjërat me zemër dhe me pasion, është më e lehtë të arrish objektivat që i ke vënë vetes”, tha De Biazi.
*    *    *

No comments:

Post a Comment

Eng - - - Comments that are offensive, discriminatory against race, nationality, gender, religion and/or expressed in any other unlawful grounds are strictly prohibited! Thank you!
Alb - - - Ndalohen komentet me fjalë fyese, si dhe komentet që nxitin diskriminimin e përhapjen e urrejtjes mbi baza nacionale, racore, fetare dhe mbi çfarëdo baze tjetër antiligjore. Ju faleminderit!